Menu

Niedzielne wykłady Magdy – od 26 kwietnia nowy cykl online!

Od 26 kwietnia do 28 czerwca w godzinach 19.00-20.15 zapraszamy na niedzielne wykłady Magdy Kąkolewskiej w nowym cyklu 10 spotkań poświęconych nieszablonowym artystkom.

„Niedzielne wykłady Magdy” to cykl spotkań z nadzwyczajnymi artystkami. Zestawienie to całkowicie osobisty wybór Magdy Kąkolewskiej. „Nie ma w nim jednego kryterium, poza jednym najważniejszym. Wszystkie te kobiety świadomie kierowały swoim życiem” – tłumaczy autorka i prowadząca wykłady, założycielka Fundacji Art Transfer.

Mamy nadzieję, że te spotkanie z nietuzinkowymi kobietami, często stawiających czoło przeciwnościom losu, ograniczeniom społecznym czy finansowym, będą źródłem wsparcia, inspiracji i motywacji do działania w zgodzie ze sobą – na przekór i mimo wszystko, niezależnie od wieku i sytuacji.

Cykl obejmuje 10 odpłatnych spotkań online, które odbywają się na platformie Zoom.

Cena jednego biletu to 27 PLN. Jest możliwość wykupienia całego pakietu w cenie 216 PLN (2 spotkania gratis).

Ceny zawierają VAT.

Płatność przelewem. Formularz znajduje się na stronie www.arttransfer.pl/zgloszenia

Fundacja Art Transfer
ul. Kostrzewskiego 1
00-768 Warszawa

VOLKSWAGEN BANK
numer rachunku : 51 2130 0004 2001 0611 2361 0001

Informacje: office@arttransfer.pl i pod numerem 509 332 408

 

Słowo od Prowadzącej:

Uważam, że sztuka jest niezbędnym elementem życia, ponieważ kontakt z nią daje wolność i pozwala nam poznać bogactwo własnego wnętrza. Za swój cel przyjęłam upowszechnianie edukacji przez sztukę. Wierzę, że jest to droga, aby zmieniać świat, ponieważ umożliwia komunikację bez barier oraz ekspresję tego, co w nas najlepsze. Mam przekonanie, że sztuka to droga do innowacji i budowania dialogu pomiędzy różnymi środowiskami. 

Magdalena Kąkolewska

PROGRAM

 

Spotkanie 1

26 kwietnia, 19.00-20.15

Paula Rego

Cykl rozpoczyna opowieść o portugalskiej artystce, mieszkającej w Wielkiej Brytanii, która posiada tytuł honoris causa Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jej mocne, inspirowane surrealizmem i groteską prace są silnym głosem krytycznym. Podobnie jak Goya swoją sztuką reaguje na trudne kwestie społeczne, biorąc w ten sposób udział w dyskursie publicznym na ważne dla niej tematy. O jednej ze swoich zaangażowanych politycznie serii mówi: “Naturalizm jest niemodny, ale mnie to nie obchodzi. Te ciche obrazy z ich poważnymi przesłaniami same będą się sprzeciwiać.”

Spotkanie 2     

3 maja, 19.00-20.15

Hel Enri        

Hel Enri, czyli Helena Berlewi zaczęła przygodę z malarstwem dość niespodziewanie jako blisko 80-letnia kobieta, ale jej twórczość bardzo szybko została doceniona. Obecnie prace tej artystki porównuje się do dzieł m.in. Matisse’a czy malarzy szkoły nowojorskiej. Specjaliści doceniają nowatorskie użycie koloru i kompozycji. Wystawy Hel Enri gościły i w Polsce: pierwsza w 1958 roku za życia artystki w Kordegardzie, a ostatnio w 2019 roku w legnickiej Galerii Sztuki. Wspaniała zachęta do odkrywania swoich możliwości na każdym etapie życia…

Spotkanie 3 

10 maja, 19.00-20.15

Niki de Saint Phalle   

Catherine Marie-Agnès Fal de Saint Phalle, znana jako Niki, zajmowała się rzeźbą i malarstwem, a sławę przyniosły jej głównie gigantyczne plenerowe instalacje. Jako nastolatka pozowała do zdjęć, które ukazywały się m.in. w słynnym „Vogue”, ale w latach 50. karierę modelki postanowiła zamienić na malarstwo, które dla niej miało szczególne znaczenie. Po załamaniu nerwowym, jakie przeszła, ‘malowanie było lekiem dla jej duszy’. Potem przyszedł czas na inne eksperymenty artystyczne…

Spotkanie 4 

17 maja, 19.00-20.15

Leonor Fini

Artystką, której biografią i energią można by obdzielić kilka osób, przez Maxa Ernsta nazywana Furia Italiana, była niezwykle wszechstronna: tworzyła obrazy olejne i akwarele, grafiki i rysunki, ilustracje do książek, a także projekty dla domów mody Dior i Schiaparelli, scenografie i kostiumy spektakli operowych, baletowych, teatralnych. Prowokowała w sztuce i na co dzień; do historii przeszły jej niesamowite stroje i maski zwierzęce – kobieta o wielu twarzach…

 Spotkanie 5

 24 maja, 19.00-20.15

 Lee Miller 

Kolejna postać o niespożytej energii artystycznej i życiowej – była muzą artystów, malarką, i pierwszą fotoreporterką wojenną. Fotografia to był żywioł, dla którego porzuciła malarstwo: „(…) wszystkie obrazy zostały już namalowane i dlatego zajęłam się fotografią. Malarstwo sprzyja samotności, podczas gdy fotografia jest działaniem bardziej towarzyskim. Co więcej, kiedy kończysz, masz coś w ręku – co 15 sekund masz efekt swojej pracy”.

Spotkanie 6 

31 maja, 19.00-20.15

Maria Jarema    

„Sztuka rodzi się z wolności myślenia…”

Należała do grona najciekawszych osobowości artystycznych skupionych po 1945 roku wokół Tadeusza Kantora, z którego teatrem Cricot 2 była związana przyjacielsko i zawodowo. Energiczna utalentowana muzycznie, nie stroniła od sportu i ubierała się ekstrawagancko. Uosabiała etos artysty nowoczesnego, bezgranicznie oddanego sztuce. Zwalczała polską zaściankowość, wielokrotnie podkreślając wagę kontaktów z zachodem. Jedynym rygorem jakiemu się poddawała, była jej własna dyscyplina. Dzięki odwadze eksperymentowania stworzyła dzieła wybitne: efektowne wizualnie, lecz dalekie od powierzchownej dekoracyjności. Jej sztuka stanowi zadziwiającą syntezę pierwiastka intelektualnego i zmysłowych wrażeń.

Spotkanie 7

7 czerwca, 19.00-20.15

Alicja Halicka

Zachwycicie się jej „wytłaczanymi romansami” -jak księżna Murat nazwała jej przecudnej urody małe obrazki -czasem trójwymiarowe- złożone z najbardziej różnorodnych materiałów: skrawków tkanin, guzików, papierów, drutu, piór . Jak wspomina Halicka w swojej autobiografii, te kompozycje powstają spontanicznie „z pomysłów czasem sentymentalnych, czasem romantycznych, a czasem trochę szalonych,” które przychodzę jej do głowy. Cześć tych obrazów wskazuje na ciepły humor. W innych wyraża się delikatna poezja, wspomnienia polskiej sztuki ludowej, jak szopki, pozytywki, itp. Owe „romanse” miały zauważalny wpływ na styl dekorowania wystaw sklepowych oraz znalazły naśladowców w pracach nurtu pop-art., w których jednak jest mniej owego wyrafinowanego smaku. 

Spotkanie 8

14 czerwca, 19.00-20.15

Maja Berezowska 

„Bez miłości nie byłoby życia. Dla mnie nie ma nic wspanialszego niż ciało ludzkie i póki żyję, będę je rysować jak najpiękniej”.

Poznajcie Ditto – ulubioną ilustratorkę fraszek Jana Sztaudyngera. Dla wielu artystka jednego tematu – erotyki i beztroski, ale to tylko część prawdy. Trudno jest pomylić lekką i wdzięczną kreskę Mai Berezowskiej z kreską innego artysty. Jej twórczość wyróżnia finezja, delikatność i erotyczna zmysłowość ponętnych panien i młodzieńców. Sama nie była podobna do postaci, które rysowała. Nie lubiła rzucać się w oczy, ubierała się skromnie. Miała wiele tajemnic…

Spotkanie 9

21 czerwca, 19.00-20.15

Yayoi Kusama  

Wszechobecne kropki to sposób przekazywania światu tego, jak wygląda on widziany oczyma artystki. Jako dziecko doświadczyła wielu traum, ale jest to też czas, do którego sięga po inspiracje. Widziała kwiaty, które wołały ją po imieniu,  tworzyła organiczne, miękkie rzeźby, prowokowała i sprawdzała granice. Tworzy nadal i w wieku 92 lat ma się dobrze, a towarzyszącą jej chorobę okiełznuje i przekuwa w źródło mocy artystycznej, pokazując nam że ograniczenia są pojęciem względnym.

Spotkanie 10

28 czerwca, 19.00-20.15

Miriam Shapiro  

Spotkanie z kobietą , która zmieniła myślenie o innych twórczych kobietach i nie bała się 60 lat temu powiedzieć coś prostego, ale bardzo ważnego: „Mężczyźni myślą, że sentyment, uczucie nie jest ważne; kobiety uważają , że uczucia są ważne, ” 60 lat temu wypowiedzenie głośno w obszarze sztuki dzisiaj oczywistych słów wcale nie było takie proste…. „Niektórzy ludzie tłumią swoje uczucia. Niektóre kobiety badają je. Sentymentalizm, uczuciowość jest dla mnie bardzo ważnym obszarem”.  Na wykładzie dowiemy się, co Miriam zmieniała i czego możemy się od niej uczyć. 

  • Dzieje się ….

  • Kategorie

  • Archiwa

  • Zapisz się do naszego newsletter

    Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!