Menu

ÉCOLE DE PARIS- MELA MUTER

Maria Melania Klingsland urodziła się w 1876 roku w warszawskiej rodzinie o żydowskich korzeniach, związanej z mecenatem artystycznym i środowiskiem kulturalnym.

W tym czasie kiedy maluje Autoportret w świetle księżyca przez kilka miesięcy uczy się w szkole rysunku i malarstwa dla kobiet. Podejmuje również ważne decyzje w życiu prywatny, W 1899 roku bierze ślub z literatem i działaczem robotniczym Michałem Mutermilchem, po roku rodzi syna.  w roku ślubu zapisuje się do szkoły Rysunku i Malarstwa założonej w Warszawie przez profesora Miłosza Kotarbińskiego. Jego palcówka była postępowa, to znaczy otwarta dla pań. W 1901 roku wraz z rodziną przeprowadza się do Paryża, gdzie krótko studiuje na tamtejszych akademiach artystycznych.  Wkrótce przyjmie pseudonim Mela Muter, utworzony ze zdrobnienia drugiego imienia i skróconego nazwiska męża.

Mela w szkole Kotarbiskiego maluje swój pierwszy autoportret. Autoportret w świetle księżyca powstaje z fascynacji Muter stylem malarstwa amerykańskiego artysty Jamesa Whistlera. Ustawienie postaci jest wręcz odwzorowaniem pozy, w jakiej twórca ten uwiecznił swą ukochaną Joannę Hiffernan.

Dzieło ukazuje piękną, delikatną, jednocześnie zdecydowaną dziewczynę o wyprostowanej sylwetce, z uniesioną głową i pewnym spojrzeniem. W białej sukni pozbawionej dekoltu, zwiewniej , gdzieniegdzie ozdobionej koronką. czarne falujące włosy starannie upięte.  Stoi nad jeziorem , na którym kołysze się pusta łódka, w tle majaczące drzewo i zarośla, za którymi rozbłyska światło księżyca i odbija się w tafli wody.

 

Mela Muter, Autoportret w świetle księżyca, 1899–1900, kolekcja Bolesława i Liny Nawrockich, depozyt w Muzeum Uniwersyteckim w Toruniu

  • Dzieje się ….

  • Kategorie

  • Archiwa

  • Zapisz się do naszego newsletter

    Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!