Menu

CASPAR DAVID FRIEDRICH BEZ TAJEMNIC

CASPAR DAVID FRIEDRICH BEZ TAJEMNIC

cykl  3 wykładów online 3-17 czerwca  2025

WTORKI GODZ. 20.00

dla posiadaczy karnetów udostępniamy nagrania wykładów na 7 dni po zakończeniu cyklu

wykłady prowadzi: PRZEMYSŁAW GŁOWACKI

Przemysław Głowacki jest historykiem sztuki, który od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest nauczycielem, wykładowcą akademickim (m.in. Akademii Sztuk Pięknych) oraz edukatorem muzealnym. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie pełnił obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji.  Jest jednym z pomysłodawców oraz organizatorów projektu Wyprawy ze Sztuką. Był jednym z założycieli Forum Edukatorów Muzealnych oraz współinicjatorem polskiej edycji międzynarodowej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Muzeów (ICOM). W 2007 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”. Prowadzi portal o sztuce, muzeach i wystawach artdone.pl.

ZOBACZ ARTDONE

Czy można odkryć wszystkie tajemnice twórczości Caspara Davida Friedricha? Tytuł nowego, czerwcowego cyklu wykładów poświęconemu jednemu z najważniejszych malarzy romantyzmu jest do pewnego stopnia prowokacją. Spotkania będą okazją do dogłębnego poznania dzieł i biografii artysty. Słynne obrazy poddamy gruntownej analizie, ale obejrzymy też mniej znane prace, w tym rysunki i grafikę autorstwa Friedricha. Odwołamy się do najnowszych teorii i opracowań związanych z twórczością niemieckiego romantyka, które w ostatnim czasie zostały opublikowane z okazji 250-lecia jego urodzin. Wielkie wystawy zorganizowane m.in. w Berlinie, Hamburgu, Dreźnie i Nowym Jorku rzuciły nowe światło na jego dokonania. I choć jego dzieła nie przestają nas przyciągać, to zawsze będą zawierać element tajemnicy, niedopowiedzenia i różnych możliwości interpretacyjnych.

Caroline Bardua, „Portret malarza Caspara Davida Friedricha”,  1810 Nationalgalerie Berlin

3 czerwca – Caspar David Friedrich. Droga do sukcesu

Pierwszy wykład z cyklu ‘Caspar David Friedrich bez tajemnic’ przybliży nam początki kariery wielkiego niemieckiego romantyka. Poznamy jego traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, drogę edukacji i pierwsze sukcesy związane z działalnością w Dreźnie. Zajmiemy się też genezą jego twórczości, kontekstem narodzin jego oryginalnego stylu oraz obejrzymy dzieła artystów, którzy inspirowali Friedricha. Dodatkowo poznamy artystę poprzez jego wizerunki. Jak często tworzył swoje autoportrety? W jaki sposób był przedstawiany przez innych artystów? Wykład będzie też dobrą okazją do refleksji dotyczącej epoki romantyzmu, jej charakterystyki i wyróżnienia typowych cech tego kierunku.  

   

10 czerwca -Caspar David Friedrich. Odkrywając ducha natury

Przyroda to jeden z najważniejszych tematów romantyzmu. Malarze w tym czasie odchodzą od jej klasycznych ujęć na rzecz bardziej pogłębionej, uduchowionej wizji. Natura jest też głównym wątkiem twórczości Caspara Davida Friedricha. Na wykładzie obejrzymy dzieła z okresu rozkwitu kariery artysty i zastanowimy się nad ich znaczeniem symbolicznym. Oryginalny styl Friedricha i jego wyjątkowa wrażliwość na krajobraz odcisnęła też swoje piętno na innych malarzach. Wśród nich byli m.in. jego przyjaciele tacy jak Carl Gustav Carus czy Johan Christian Dahl. Przyjrzymy się ich wybranym dzieło i zastanowimy, na ile jest im blisko do postawy twórczej Caspara Davida Friedricha.

   

17 czerwca -Caspar David Friedrich. Zapomniany geniusz

Na twórczość Caspara Davida Friedricha, najsłynniejszego malarza niemieckiego romantyzmu, wpłynęło wiele czynników. Chociaż jego główną inspiracją była natura, to równie ważna była jego wrażliwość, osobiste przeżycia i rozterki, poglądy polityczne i kontekst epoki, w której tworzył. Artysta osiągnął sukces, ale zmagał się też z okresami zwątpienia. Nasiliły się one w ostatniej fazie życia, kiedy jego malarstwo przestało być modne. Po śmierci jego twórczość na długo pozostawała w zapomnieniu, a droga do powtórnego odkrycia genialnego romantyka nie była wcale taka oczywista. Obecnie wiele jego prac uchodzi za ikoniczne, a wystawy przyciągają tłumy. Wykład będzie okazją, aby poznać późne dzieła artysty oraz zastanowić się, co wpłynęło na jego aktualną popularność.

 

KUP KARNET

 

  • Dzieje się ….

  • Kategorie

  • Archiwa