Menu

Leon Wyczółkowski. Ile kolorów może mieć ziemia?

Leon Wyczółkowski. Ile kolorów może mieć ziemia?

Niskie i ciepłe światło chylącego się ku zachodowi słońca nie miało na przełomie wieków w polskiej sztuce gorliwszego piewcy niż Leon Wyczółkowski. I choć zdarzali się kryty, utyskujące na „bijące po oczach refleksy”, jak również niezadowoleni z „utraty kolorów lokalnych”, to czas pokazał, że migawkowe uchwycenie momentu tuż przed schowaniem się słońca za horyzont ma niezaprzeczalne wartości malarskie. To jednak nie jedyny sposób Wyczółkowskiego na światło w obrazie.  

W każdym obrazie jest miłość, serdeczne przywiązanie tego człowieka do przyrody – opisywał malarstwo mistrza portretu i pejzażu towarzysz plenerów artysty Kazimierz Szulisławski.
 
Pozostawił po sobie niezliczone dzieła, przeróżne prace, wiele wspomnień i pełną smutku żonę. Potomstwa nie miał. Przeżył 84 lata, z czego 67 na rysowaniu, malowaniu, nauczaniu i podróżowaniu po Europie. W różnych okresach swojego twórczego życia ulegał popularnym trendom artystycznym. W każdym spojrzeniu, w każdej technice potrafił tworzyć z najwyższym kunsztem. Posługiwał się głównie pastelem, akwarelą i tuszem. Malował nastrojowe pejzaże, głównie tatrzańskie, zabytki architektoniczne, martwe natury, zwłaszcza kwiaty. Tworzył też zróżnicowane stylistycznie, wnikliwe portrety. Od ok. 1918 r. zajął się grafiką (techniki trawione, autolitografia). Jego twórczość jest zaliczana do najwybitniejszych zjawisk artystycznych w sztuce polskiej przełomu XIX/XX w. 
  • Dzieje się ….

  • Kategorie

  • Archiwa

  • Zapisz się do naszego newsletter

    Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!