Menu

Skandynawki na Montparnassie – realistki, impresjonistki, modernistki

Wyobraź sobie, że masz wielkie marzenie. Masz pomysł na siebie, czujesz się w świetnie w tym co robisz, a praca przynosi Ci samą przyjemność. Wiesz, że masz talent i wszystko, czego pragniesz, to móc tworzyć, wystawiać, sprzedawać swoje dzieła, czyli po prostu żyć z tego, co daje Ci mnóstwo satysfakcji.

Ale nie możesz. W Twoim kraju nikt nie bierze na poważnie Twoich marzeń. Jeśli masz szczęście, pochodzisz z bogatej rodziny, która finansuje Ci dążenie do realizacji Twoich planów. Ale nie możesz liczyć na wsparcie państwa, a tym bardziej własnej uczelni. A może trzeba się bardziej postarać?

Tak czuły się kobiety, które próbowały być artystkami. Co prawda mogły już uczęszczać na akademie, ale wielka sława zarezerwowana była tylko dla ich kolegów – mężczyzn. Malowały, tworzyły, ale mało której udawało się zarobić na swojej sztuce. Co więcej, wiedziały już, że chcą malować inaczej niż wymagały tego skostniałe zasady akademickie. Chciały być nowoczesne, tak jak artyści w dalekim Paryżu. Słyszały, że w Stolicy Sztuki ich koleżankom po fachu jest łatwiej – mogą wynajmować pracownie, uczyć się od najlepszych, a nawet wystawiać swoje prace. Czyżby Paryż miał być miejscem, gdzie spełniają się marzenia?

Opowiemy o tym podczas drugiego spotkania z cyklu MALARKI Z PÓŁNOCY:
„Skandynawki na Montparnassie – realistki, impresjonistki, modernistki” we wtorek 17.05  o godzinie 20:00!

  • Dzieje się ….

  • Kategorie

  • Archiwa

  • Zapisz się do naszego newsletter

    Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!