Menu

SALVADOR DALI-SURREALISTYCZNE ZBLIŻENIE

SALVADOR DALI- SURREALISTYCZNE ZBLIŻENIE

wykład z cyklu FOKUS NA SZTUKĘ

4 czerwca 2024 (wtorek),  godzina 20.00

 wykład online na platformie Zoom czas trwania ok. 75-90 min.

wykład prowadzi: Przemysław Głowacki

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce oraz edukacją muzealną. Obecnie prowadzi m.in. cykl wykładów w Zamku Królewskim w Warszawie, zajęcia z historii sztuki w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.W 2006 roku był jednym z założycieli Forum Edukatorów Muzealnych. Był też współinicjatorem polskiej edycji międzynarodowej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Muzeów (ICOM). W 2007 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”. Prowadzi portal o sztuce, muzeach, wystawach artdone.pl      

ZOBACZ ARTDONE

 

𝗦𝗮𝗹𝘃𝗮𝗱𝗼𝗿 𝗗𝗮𝗹í 𝘀𝗽ę𝗱𝘇𝗶ł 𝘄𝗶ę𝗸𝘀𝘇𝗼ść 𝘀𝘄𝗼𝗷𝗲𝗴𝗼 ż𝘆𝗰𝗶𝗮 𝗽𝗿𝗼𝗺𝘂𝗷ą𝗰 𝘀𝗶𝗲𝗯𝗶𝗲 𝗶 𝘀𝘇𝗼𝗸𝘂𝗷ą𝗰 ś𝘄𝗶𝗮𝘁. Lubił zabiegać o względy mas i był prawdopodobnie bardziej znany niż jakikolwiek inny malarz XX wieku, w tym nawet inny słynny Hiszpan Pablo Picasso. Uwielbiał wywoływać sensację, nie wspominając o kontrowersjach i na początku swojej kariery wystawił rysunek zatytułowany Sacred Heart, na którym widniał napis „Czasami pluję z przyjemnością na portret mojej matki”. Rozgłos i pieniądze najwyraźniej liczyły się dla Dalego tak bardzo, że kręcąc woskowanymi, zadartymi wąsami, promował szereg produktów w reklamach telewizji francuskiej i amerykańskiej. Niepewność nie istniała w jego słowniku. „W porównaniu z Velázquezem jestem niczym” – powiedział w 1960 roku – „ale w porównaniu ze współczesnymi malarzami jestem największym geniuszem współczesności.”

 

Jednak wybryki Dalego często przesłaniały geniusz. Wielu krytyków sztuki uważa, że ​​szczyt artystyczny osiągnął w wieku 20 i 30 lat, a następnie oddał się ekshibicjonizmowi i chciwości. Zmarł w 1989 roku w wieku 84 lat. W artykule opublikowanym w 2004 roku w brytyjskiej gazecie The Guardian krytyk Robert Hughes odrzucił późniejsze prace Dalego jako „kiczowate powtórzenie starych motywów lub wulgarnie pompatyczną pobożność na skalę kinową”. Kiedy 50 lat temu czołowa badaczka Dalego z Anglii, Dawn Ades z Uniwersytetu w Essex, zaczęła specjalizować się w jego twórczości, jej koledzy byli zdumieni. „Myśleli, że marnuję czas” – mówi. „Miał reputację, którą trudno było uratować. Musiałem bardzo ciężko pracować, aby wyjaśnić, jak poważny był naprawdę.”

Międzynarodowe uznanie dla sztuki Dalego przyszło niedługo po tym, jak poznał Galę. W 1933 roku brał udział w wystawach indywidualnych w Paryżu i Nowym Jorku i stał się, jak to ujął jedne z krytyków „𝗻𝗮𝗷𝗯𝗮𝗿𝗱𝘇𝗶𝗲𝗷 𝗲𝗴𝘇𝗼𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻ą 𝗶 𝘄𝘆𝗯𝗶𝘁𝗻ą 𝗽𝗼𝘀𝘁𝗮𝗰𝗶ą 𝘀𝘂𝗿𝗿𝗲𝗮𝗹𝗶𝘇𝗺𝘂”. Francuski poeta i krytyk André Breton, przywódca ruchu surrealistycznego, napisał, że imię Dalego było „synonimem objawienia w najbardziej olśniewającym znaczeniu tego słowa”. W 1936 roku 32-letni Dalí trafił na okładkę magazynu Time.

 Oprócz freudowskich obrazów – schodów, kluczy, kapiących świec – używał także szeregu własnych symboli, które miały dla niego szczególne, zwykle seksualne znaczenie: koniki polne, które kiedyś go dręczyły, mrówki, kule i Wilhelm Tell, który podchodzi do syna nie z łukiem i strzałami, ale z nożyczkami. Kiedy Dalí w końcu spotkał Freuda w Londynie w 1938 roku i zaczął go szkicować, 82-letni psychoanalityk szepnął do innych osób w pomieszczeniu: „Ten chłopak wygląda na fanatyka”. Uwaga ta, powtórzona Dalemu, zachwyciła go. Surrealistyczne obrazy Dalego są z pewnością jego najlepszym dziełem – chociaż jego zamiłowanie do nadmiaru często prowadziło go do malowania zbyt wielu szokujących obrazów na jednym płótnie i zbyt wielu płócien, które zdają się powtarzać. Ale w najlepszym wydaniu Dalí, znakomity rysownik, potrafił być oszczędny i uporządkowany.

 

 (na podstawie artykułu „ The Surreal World of Salvador Dalí”, Stanley Meisler, Smithsonian Magazine, 2005)

𝗞𝗜𝗠 𝗕𝗬Ł 𝗦𝗔𝗟𝗩𝗔𝗗𝗢𝗥 𝗗𝗔𝗟𝗜?

𝗭𝗮𝗽𝗿𝗮𝘀𝘇𝗮𝗺𝘆 𝗻𝗮 𝗼𝘀𝘁𝗮𝘁𝗻𝗶 𝗼𝗱𝗰𝗶𝗻𝗲𝗸 𝗰𝘆𝗸𝗹𝘂 𝗦𝗨𝗥𝗥𝗘𝗔𝗟𝗜𝗦𝗧𝗬𝗖𝗭𝗡𝗘 𝗭𝗕𝗟𝗜Ż𝗘𝗡𝗜𝗔, 𝘄 𝗸𝘁ó𝗿𝘆𝗺 𝗣𝗿𝘇𝗲𝗺𝘆𝘀ł𝗮𝘄 𝗚ł𝗼𝘄𝗮𝗰𝗸𝗶 𝗽𝗿𝘇𝘆𝗷𝗿𝘇𝘆 𝘀𝗶ę 𝘇 𝗯𝗹𝗶𝘀𝗸𝗮 𝘁𝗲𝗺𝘂 𝗻𝗶𝗲𝘇𝘄𝘆𝗸ł𝗲𝗺𝘂 𝗮𝗿𝘁𝘆ś𝗰𝗶𝗲.

KUP BILET

 

  • Dzieje się ….

  • Kategorie

  • Archiwa

  • Zapisz się do naszego newsletter

    Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!