Menu

PÓŹNE PORTRETY HANSA HOLBEINA MŁ.

MIĘDZY HENRYKIEM VIII A JANE SEYMOUR.

PÓŹNE PORTRETY HANSA HOLBEINA MŁ.

wykład online 29 kwietnia 2024

poniedziałek godz. 20.00

opowiada PAWEŁ BIEŃ

Paweł Bień – poeta, historyk sztuki, publicysta, muzealnik, kurator wystaw.Z wyróżnieniem ukończył Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne na Uniwersytecie Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018).

Kustosz  kolekcji malarstwa niemieckiego XVI -XVIII wieku w  Muzeum Narodowym w Warszawie.

Jako poeta debiutował w 2012 roku. Nakładem Biura Literackiego w 2017 roku ukazał się jego debiutancki arkusz „Święto ofiarowania”, pierwszą samodzielną książką poetycką była „Światłoczułość” (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Łódź 2021).

Opublikował ponad sto tekstów popularnonaukowych dotyczących malarstwa nowożytnego i nowoczesnego, stale współpracuje m. in. z magazynem „Karkonosze. Czasopismem Sudetów Zachodnich”, „Spotkaniami z zabytkami” i portalem Niezłasztuka.net. Na łamach „Ruchu Muzycznego” prowadzi autorski cykl „Słuchanie obrazów”.

Patrząc na dorobek Hansa Holbeina Młodszego można odnieść wrażenie, że żadnej artystycznej pracy się nie bał. Miał w swoim bogatym dossier monumentalne obrazy ołtarzowe, obszerne cykle graficzne, misternie opracowane rysunki do drzeworytów, freski w ratuszowych salach, a nawet projekty witraży i wyrobów złotniczych. Najwspanialszą grupę dzieł wywodzącego się z malarskiej dynastii Holbeinów Hansa Młodszego stanowią jednak portrety. Na wykładzie przyjrzymy się późnym portretom Mistrza.

 „Portret Dr Johna Chambersa” ok. 1543,Kunsthistorisches Museum, Vienna 

Jednym z ostatnich portretów Holbeina jest przedstawienie osobistego lekarza króla Henryka VIII. Tło i napis zostały następnie odnowione, a wiek lekarza błędnie podano jako 88. W rzeczywistości miał on zaledwie 73 lata, kiedy Holbein przedstawił go na zbiorowym portrecie lekarzy Henryka VIII wraz z tym indywidualnym studium. Czyniąc kompozycję prostą i monumentalną, Holbein w pełni skupia się na cechach ukazanego bohatera.

KUP BILET

 

 

 

  • Dzieje się ….

  • Kategorie

  • Archiwa

  • Zapisz się do naszego newsletter

    Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!