Menu

PONTORMO I BRONZINO. W KRĘGU UCZONYCH I WŁADCÓW.

WIELCY MANIERYŚCI. PONTORMO I BRONZINO

 W KRĘGU UCZONYCH I WŁADCÓW

13 listopada 2023r.

poniedziałek , godzina 20.00

wykład online na platformie ZOOM

czas trwania ok.75-90 min.

 prowadzi PAWEŁ BIEŃ

Pozostający pod wpływem twórczości Michała Anioła i Leonarda da Vinci Pontormo wykształcił z czasem własną, cenioną przez publiczność manierę. Uwielbiał ekspresyjne układy kompozycyjne, wyrafinowaną linię i świetlisty koloryt, będący jakby przeciwieństwem jego melancholicznej osobowości. Giorgio Vasari wspominał, że jeden z najświetniejszych manierystów „żył tak samotnie , że trudno to wprost sobie wyobrazić.”

Umiłowanie samotności nie przeszkodziło mu jednak przekazać malarskiej wiedzy swojemu najwybitniejszemu uczniowi. Agnolo Bronzino zasłynął jako wzięty portrecista, a jego prace do dziś są chlubą galerii na całym świecie. Porównując prace obu manierystów postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy w przypadku Pontorma i Bronzina można posłużyć się powiedzeniem: uczeń przerósł mistrza.

Zarówno Pontormo jak i Bronzino przyjmowali liczne zlecenia portretowe. Łącząc rysunkową subtelność z barwną inwencją i biegłością światłocieniowego modelunku tworzyli monumentalne wizerunki zadośćuczyniające potrzebie reprezentacji.Wszechstronny Bronzino zaskarbił sobie łaski księcia Urbino Francesco I Maria della Rovere, następnie został nadwornym malarzem Medyceuszy we Florencji, ale oprócz władców pozowali mu także intelektualiści i słynne piękności epoki. Kim byli ludzie uwiecznieni przez wielkich florenckich manierystów ?

ZAPRASZAMY NA WYKŁAD

KUP BILET

  • Dzieje się ….

  • Kategorie

  • Archiwa

  • Zapisz się do naszego newsletter

    Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!