Menu

PIERWSZA WŚRÓD RÓWNYCH. DOJRZAŁA TWÓRCZOŚĆ BERTHE MORISOT

PIERWSZA WŚRÓD RÓWNYCH.

DOJRZAŁA TWÓRCZOŚĆ BERTHE MORISOT

wykład online online 25 marca 2024

poniedziałek godz. 20.00

opowiada PAWEŁ BIEŃ

Motyw czeszących się kobiet w sztuce przełomu XIX i XX stulecia pojawia się często i stanowi doskonały asumpt do malarskich medytacji nad pięknem linii i koloru ciała. Berthe Morisot podejmuje go w latach 80. XIX wieku parokrotnie, ale nie umyka on także uwadze innych malarek.

Porównując pracę naszej bohaterki przechowywaną dziś w Clark Art Institute z analogicznym – i, co interesujące, powstającym w dokładnie tym samym czasie – obrazem Mary Cassatt, możemy dostrzec, jak różne artystyczne wnioski wyciągały obie malarki z doświadczenia impresjonizmu.

U Cassatt chłodne błękity i róże dopełniają się na zasadzie przeciwieństw, u Morisot stapiaj się w opalizującą jedność. Amerykanka dąży do bryłowatości, u Francuski zaś ciało, suknia i meble ulegają częściowej dematerializacji. Migawkowość ujęcia, łapiącego w kadrze moment porannej toalety, subtelność barw i mleczne światło powodują, że od „Czeszącej się” trudno mi oderwać wzrok.

Oderwiemy go jednak, by podczas poniedziałkowego wykładu 25 marca, oprócz arcydzieła z Clark Art Institute obejrzeć jeszcze kilkanaście innych obrazów, w których doświadczona Morisot prowadzi malarski dialog z Renoirem, Degasem, Monetem, a nawet – zdaniem niektórych krytyków – van Goghiem.

KUP BILET

 

  • Dzieje się ….

  • Kategorie

  • Archiwa