Menu

LEE KRASNER. W CIENIU POLLOCKA.

Tuż po II wojnie światowej w Stanach Zjednoczonych powstał tzw. ekspresjonizm abstrakcyjny. Jak wskazuje sama nazwa, twórcy tego nurtu przedstawiali świat w sposób nieobiektywny, a prezentowane przez nich wizje nacechowane były silnymi emocjami z obszaru osobistych znaczeń. Odżegnywali się jednak od samej nazwy nurtu.

Ekspresjoniści abstrakcyjni twierdzili bowiem, że to, co przedstawiają nie jest “abstrakcją”, lecz pierwotnym obrazem głęboko zakorzenionym w zbiorowej nieświadomości społeczeństwa. Byli też przekonani, że ich obrazy nie wyrażały jedynie emocji, a uniwersalne prawdy o kondycji gatunku ludzkiego. W związku z powyższym inny termin — szkoła nowojorska — wydaje się bardziej dokładnie opisywać tę grupę artystów, dla których Nowy Jork był kolebką ich szczególnego spojrzenia na sztukę.

Powstanie szkoły nowojorskiej jest odzwierciedleniem szerszego kontekstu kulturowego lat 50-tych ubiegłego wieku, w szczególności przeniesienie ośrodka innowacji intelektualnej i artystycznej z Europy na zachód. Znaczenie ekspresjonizmu abstrakcyjnego zostało w dużej mierze oparte o jego status, o bycie pierwszym amerykańskim ruchem sztuki wizualnej szeroko uznanej na świecie.

Artystki Jay DeFeo, Helen Frankenthaler, Grace Hartigan, Elaine de Kooning, Lee Krasner, Joan Mitchell i wiele innych kobiet odegrało główną rolę w rozwoju ekspresjonizmu abstrakcyjnego, który rozkwitł w Nowym Jorku i San Francisco w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku . Chociaż wkład tych kobiet był kluczowy dla amerykańskiej sztuki XX wieku, ich praca nie spotkała się z taką samą krytyczną uwagą, jak ich męskich odpowiedników.

Zapraszamy na wykład z cyklu EKSPRESJONISTKI, który poświęcony będzie wybitnej przedstawicielce ekspresjonizmu abstrakcyjnego. „𝗟𝗲𝗲 𝗞𝗿𝗮𝘀𝗻𝗲𝗿. 𝗪 𝗰𝗶𝗲𝗻𝗶𝘂 𝗣𝗼𝗹𝗹𝗼𝗰𝗸𝗮” – 𝘄𝘆𝗸ł𝗮𝗱 𝗼𝗻𝗹𝗶𝗻𝗲 𝗽𝗿𝗼𝘄𝗮𝗱𝘇𝗶 𝗣𝗿𝘇𝗲𝗺𝘆𝘀ł𝗮𝘄 𝗚ł𝗼𝘄𝗮𝗰𝗸𝗶 𝘄𝗲 𝘄𝘁𝗼𝗿𝗲𝗸 𝟯𝟬 𝗺𝗮𝗷𝗮 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟮𝟬.𝟬𝟬 .

KUP BILET

 

  • Dzieje się ….

  • Kategorie

  • Archiwa

  • Zapisz się do naszego newsletter

    Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!