Menu

HANS MEMLING.MISTRZ MONUMENTALNIE.

Hans Memling. Mistrz monumentalnie.

wykład online  29 stycznia 2024

poniedziałek godz. 20.00

opowiada PAWEŁ BIEŃ

Niezwykły detalizm Memlinga ujawnia się w kameralnych formatach, ale posługując się nawet monumentalnymi podobraziami nie traci on genialnej zdolności do cyzelowania szczegółów, jednocześnie – ze swadą prowadząc wielopostaciowe opowieści.

Oprócz gdańskiego „Sądu Ostatecznego”, na szczególną uwagę zasługuje chociażby – mniejszy choć równie wielki artystyczną rangą – londyński „Tryptyk Donne’a” ufundowany przez zamożnego dworzanina i rycerza.

Donne zadbał o to, by sława jego imienia trwała znacznie dłużej niż jego ziemskie życie. Na umieszczonych w tle kapitelach kolumn oraz w witrażu widocznym na jednym ze skrzydeł pojawiają się jego herby, jasno dowodzące, kto stał za fundacją tego arcydzieła.

Dzieło stało się także orężem w walce politycznej. Donne zawdzięczał swoją fortunę i pozycję królowi Edwardowi IV w czasie, kiedy o tron królewski toczyły się zacięte walki, znane dziś jako Wojna Dwóch Róż. Nazwa konfliktu nawiązuje do symboli dwóch rodów – Lancasterów, łączonych z czerwonym kwiatem, i Yorków, których symbolizować miała róża biała. Zarówno Donne i jak i jego pobożna małżonka sportretowani się w dziele w nieprzypadkowych strojach. Uważne oko dostrzeże na ich szyjach złote łańcuchy z wizerunkiem kwiatu róży i emaliowanym lwem – stanowiące dowód wierności rodowi Yorków.

Czy portretowa lojalność przyniosła Donne’om zamierzone korzyści? Kto wydał rodzinie zgodę na posiadanie tryptyku, i jako potoczyły się jego losy, opowie podczas ostatniego wykładu z cyklu „Mistrz czasu przełomów” Paweł Bień.

KUP BILET

  • Dzieje się ….

  • Kategorie

  • Archiwa

  • Zapisz się do naszego newsletter

    Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!