CZUŁY SKANDALISTA. WŁADYSŁAW PODKOWIŃSKI
Czuły skandalista. Władysław Podkowiński
3 wykłady online
27 listopada- 11 grudnia 2023
OPOWIADA PAWEŁ BIEŃ
Szokował, zachwycał, drażnił i konsternował. Władysław Podkowiński swoim malarstwem wsadzał kij w mrowisko polskiego życia artystycznego. Nieustannie eksperymentował, poszukiwał i – znajdował, nawet jeśli publiczność i krytyka artystyczna za nim nie nadążali. Kolejny cykl wykładów Pawła Bienia w Fundacji ArtTransfer poświęcony będzie twórczości przedwcześnie zmarłego Władysława Podkowińskiego, jednego z najciekawszych artystów polskich końca XIX stulecia.
Podczas trzech poniedziałkowych spotkań nie zabraknie omówień najbardziej znanych arcydzieł malarza, takich jak „Łubin w słońcu” czy „Szał uniesień”, ale także obrazów pochodzących z prywatnych kolekcji oraz rzadko reprodukowanych, niemal nieznanych szerszej publiczności prac na papierze.
W poszukiwaniu światła. Akwarele 27 listopada 2023
Rozlewna plama akwareli, kolorystyczna specyfika i coraz bardziej urzekająca lekkość wykonania doskonale obrazują metamorfozy malarskiego języka Władysława Podkowińskiego. Wychodząc z pozycji realisty, stopniowo wyostrza swój zmysł obserwacji, jednocześnie rezygnując z rozpraszających szczegółów, zastępowanych sugestywną i trafnie kładzioną plamą.
Początkowo zdradzające pewne nieporadności akwarele Podkowińskiego z czasem stają się świadectwem wirtuozerskiej zręczności i znakomitego wyczucia specyfiki medium. Podczas poniedziałkowego spotkania zestawimy także efekty osiągane przez artystę przy użyciu farb wodnych i olejnych.
Pola łubinu, pola koniczyny. Pejzaże olejne- 4 grudnia 2023
Chyba każda miłośniczka i każdy miłośnik polskiej sztuki przechodził fascynację rozjarzonymi słońcem, pełnymi powietrza pejzażami letnimi malowanymi przez Władysława Podkowińskiego.
Jego luministyczne eksperymenty otworzyły oczy wielu krajowych malarzy na światło pleneru, a feeryczność kolorystyki i niezwykła zdolność „malowania powietrza” zapewniły mu trwałe miejsce w historii naszego malarstwa. Jakimi technicznymi środkami udało się Podkowińskiemu ewokować chłód leśnego strumienia czy zapach łąki w letnim słońcu opowie Paweł Bień.
Melancholia, symbol, szał. 11 grudnia 2023
Mimo że Podkowińskiemu nie dane było żyć długo, parokrotnie zmieniał swoje malarskie poglądy, a w jego twórczości pełne beztroski, sielskie pejzaże sąsiadują z tajemniczymi kompozycjami symbolicznymi spowitymi mrokiem, zaś frywolne tancerki rysowane są niemal równocześnie ze studiami szkieletów.
Na ile techniczne osiągnięcia wypracowane na polu malarstwa pejzażowego dało się zaaplikować do portretu, jak widział swoich modeli malarz i jakie były kulisy powstania legendarnego „Szału uniesień” opowie podczas ostatniego spotkania z cyklu „Czuły skandalista” Paweł Bień.