Menu

ARTEMISIA GENTILESCHI. MIĘDZY RZYMEM A FLORENCJĄ

ARTEMISIA GENTILESCHI. MIĘDZY RZYMEM A FLORENCJĄ

wykład z cyklu FOKUS NA SZTUKĘ

 9 kwietnia 2024

wtorek, godzina 20.00

 wykłady online na platformie Zoom

czas trwania ok. 75-90 min.

wykłady prowadzi: Przemysław Głowacki

Artemisia Gentileschi urodziła się w Rzymie. Jednak to właśnie we Florencji XVII-wieczna malarka odniosła pierwsze sukcesy, stając się pierwszą kobietą przyjętą do tamtejszej akademii rysunku Accademia del Disegno i znajdując patronat wśród elit miasta, w tym Medyceuszy. Jej klientela później powiększyła się i obejmowała członków kilku europejskich dworów.

W tamtym czasie w Europie niewiele kobiet było akceptowanych jako profesjonalne artystki, nie mówiąc już o zdobyciu międzynarodowej sławy, czego Gentileschi dokonała jeszcze za życia. Artemisia rzuciła wyzwanie konwencjom społecznym nie tylko poprzez wybór kariery, ale także podejmując się wielkoformatowych, heroicznych tematów tradycyjnie zarezerwowanych wyłącznie dla artystów płci męskiej – w stylu, który można scharakteryzować jako wystawny, dramatyczny i często urzekający.

Dziś Gentileschi jest uznawana za wyjątkową malarkę i innowacyjną  interpretatorkę popularnych tematów biblijnych i historycznych. Jej prace są prezentowane na wystawach muzealnych w największych muzeach świata.

Zapraszamy na wykład, na który  dowiecie się więcej o tej niezwykłej artystce z epoki baroku.

KUP BILET

 

 

  • Dzieje się ….

  • Kategorie

  • Archiwa

  • Zapisz się do naszego newsletter

    Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!