Menu

OD SYMFONII DO ABSTRAKCJI. KLEE. KANDINSKY. KUSAMA

„Od symfonii do abstrakcji. Klee. Kandinsky.Kusama”

z cyklu NIEZWYKŁE PASJE ARTYSTÓW I ARTYSTEK

wykład online 14 marca 2024

czwartek  godz. 20.00

opowiada KAROLINA GREŚ

 

Karolina Greś – historyczka sztuki, edukatorka. Popularyzuje sztukę na Facebooku i Instagramie jako „Jasny Obraz” Współpracuje m.in. z  Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Warszawy ,portalem „Niezła Sztuka”, Fundacją Artystyczna Podróż Hestii.

ZOBACZ  „JASNY OBRAZ „

 

Pasja, niczym płomień, rozpala w człowieku żar twórczości i zaangażowania. Jest niczym drogowskaz, wskazujący drogę ku temu, co w życiu najważniejsze. To siła, która pcha nas do działania, dodaje skrzydeł i pozwala pokonywać wszelkie przeciwności. To głębokie zainteresowanie, które wypływa z wewnętrznej potrzeby wyrażenia siebie, rozwijania swoich talentów lub oddawania się danej dziedzinie.

Artyści i artystki, postrzegani przede wszystkim przez pryzmat swojej sztuki, bardzo często pochwalić się mogli również licznymi zainteresowaniami. Poznanie ich pozwala zarówno na rzucenie nowego światła na same sylwetki twórców i twórczyń, jak i na ich dzieła. Jak powiedział kiedyś Leonardo da Vinci, Pasje artystów to ich źródło inspiracji i natchnienia„. Sztuka od wieków fascynuje i inspiruje ludzi, jednak rzadko zagłębiamy się w życiowe obsesje i fascynacje artystów. To właśnie tam, w obszarze ich prywatnych zamiłowań, kryje się klucz do pełniejszego zrozumienia i docenienia wielu aspektów ich sztuki. Dla licznych twórców i twórczyń życie to nie tylko proces tworzenia dzieł sztuki, ale także wielowymiarowy kolaż doświadczeń, fascynacji i obsesyjnych zamiłowań. Pasje artystów i artystek nie tylko dostarczały im przyjemności czy hobby, ale stanowiły źródło inspiracji i motywacji. Są to siły napędowe, które pchały ich do eksperymentowania, przekraczania granic oraz tworzenia czegoś niezwykłego.

Podążając za słowami Leonardo da Vinci, pasje artystów to istotne źródło ich natchnienia, ale i sposób na wyrażenie siebie i przekazanie swoich wartości. Poznanie tego aspektu ich życia pozwala spojrzeć na sztukę jako na coś więcej niż tylko estetyczną formę wyrazu – to także forma komunikacji, w której artyści dzielą się swoimi przemyśleniami, uczuciami i doświadczeniami.

W ramach tego cyklu wykładów, zajmiemy się analizą niekonwencjonalnych zainteresowań wybitnych artystów i artystek. Prześledzimy ich ścieżki, by lepiej zrozumieć, co kieruje ich twórczością i jakie inspiracje wpływają na kształtowanie ich dzieł.

„Od symfonii do abstrakcji. Klee. Kandinsky.Kusama”

Muzyka była inspiracją dla wielu artystów, którzy w swoich dziełach przedstawiali sceny muzyczne, portretowali kompozytorów lub sami komponowali muzykę. Artykuł opowiadać będzie o muzycznej pasji takich artystów jak Paul Klee, Wassily Kandinsky oraz Yayoi Kusama i pokaże w jaki sposób znajdowała ona odzwierciedlenie w ich sztuce.

Szwajcarski malarz i teoretyk sztuki, Paul Klee, był nie tylko artystą, ale również muzykiem. Grał na skrzypcach i trąbce. Jego zainteresowanie muzyką miało wpływ na niektóre z jego abstrakcyjnych prac, w których starał się przenieść zasady harmonii muzycznej na płótno, czego przykładem jest praca inspirowana kompozycją muzyki klasycznej – „Ad Parnassum”.

Rosyjski malarz i teoretyk sztuki, uważany za jednego z prekursorów abstrakcjonizmu, Wassily Kandinsky, był związany z muzyką przez całe życie. Jego prace często miały tytuły muzyczne, a on sam twierdził, że dźwięki mogą być interpretowane jako kolory, zapachy i kształty (synestezja). Kandinsky był również zaangażowany w różne eksperymenty z muzyką, a nawet sam próbował komponować. Uważał, że muzyka jest jednym z najczystszych środków wyrazu. Między innymi dzieło „Kompozycja VII” jest przykładem abstrakcji, w której artysta starał się przenieść emocje wyzwalane przez muzykę na płótno, zastępując dźwięki kształtami i kolorami. Z kolei jego obraz „Koncert” (1911) łączy intensywne barwy, takie jak czerwony, żółty i niebieski, w sposób, który sugeruje połączenie różnych instrumentów muzycznych.

Yayoi Kusama, japońska artystka, znana z prac z obszaru sztuki minimalizmu i pop artu, jest zafascynowana muzyką, zwłaszcza punk rockiem. Kusama była blisko związana z artystami muzycznymi, a jej twórczość stanowiła czasami inspirację dla albumowych okładek i wystąpień muzycznych grup muzycznych. Jej „Infinity Mirrored Room – The Souls of Millions of Light Years Away” jest przykładem dzieła, które w metaforyczny sposób oddaje niekończącą się przestrzeń, podobnie jak echa dźwięków w muzyce.

KUP BILET

  • Dzieje się ….

  • Kategorie

  • Archiwa