Menu

W OKU CYKLONU. MODERNIZM NA UKRAINIE 1900-1930

„W OKU CYKLONU – MODERNIZM NA UKRAINIE”

z cyklu ZOOM NA WIEDEŃ

Wystawa pokazywana w Dolnym Belvederze od 23.02.2024  do 2.06.2024

wykład 12 maja  ( niedziela) godz. 20.00

opowiada KATARZYNA WESOŁOWSKA-EISL

 

Historyczka sztuki, edukatorka muzealna. Długoletnia zastępczyni kierownika Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Autorka programów edukacyjnych do wystaw czasowych i stałych muzeum. Prowadziła cykle autorskie wykładów z historii sztuki w licznych instytucjach kulturalnych. Jej pasją jest zwiedzanie miast i muzeów, poznawanie nowych kultur oraz popularyzacja sztuki poprzez wykłady i warsztaty.

 

 

 

 

Fot. Solange Photography

 Pierwsza tak kompleksowa prezentacja sztuki ukraińskiej pierwszej połowy XX wieku pokazuje połączenie globalnych i lokalnych wpływów od secesji po konstruktywizm, które kształtowały bogatą i fascynującą historię rodzenia się tożsamości kulturowej Ukrainy.

Dopiero w 1917 roku założona została pierwsza Akademia Sztuk Pięknych w Kijowie. Wcześniej artyści z Ukrainy kończyli studia głównie w Moskwie i Petersburgu. Wyjeżdżali także studiować w Wiedniu czy Krakowie a następnie w Monachium i Paryżu. To tam odkrywali najnowsze tendencje w sztuce współczesnej i stali się częścią międzynarodowego środowiska artystycznego. Obrazy zgromadzone na wystawie prezentują wszystkie kierunki i tendencje w sztuce począwszy od przełomu wieków, po lata 30-ste, jakie występowały również w ośrodkach zachodnioeuropejskich. Jednocześnie wystawa opowiada o awangardowych artystach ich próbach wypracowania stylu narodowego i ich dążeniu do kulturowej autonomii.

   

Wystawa „W oku cyklonu. Modernizm na Ukrainie 1900–1930” prezentuje ????ł????ą ?????ę ??????łą ?? ???????? ? ?????????? ???????? ?? ?????, ?????????ą? ????? ?? ?????? ???????????? ?? ???????? ? ??????????????. Rozwój ukraińskiego modernizmu nastąpił na skomplikowanym tle społeczno-politycznym, obejmującym upadek imperiów, pierwszą wojnę światową, rewolucję 1917 r. i wynikającą z nich ukraińską wojnę o niepodległość (1917–1921) oraz ostateczne utworzenie sowieckiej Ukrainy. Bezlitosne stalinowskie represje wobec ukraińskiej inteligencji doprowadziły do egzekucji kilkudziesięciu pisarzy, reżyserów teatralnych i artystów, a głód w latach 1932–33 zabił miliony Ukraińców.
   
 
Mimo tych tragicznych okoliczności sztuka ukraińska tego okresu przeżyła prawdziwy ???????? ??ó?????? ???????????ó?. Warto poznać mało znany, tak na Zachodzie jak i w Polsce, rozdział europejskiego modernizmu. Ukraińscy artyści na początku XX wiek eksperymentowali z kolorami i kształtami oraz szukali własnej tożsamości. Jakimi ścieżkami podążali?

 KUP BILET

 

  • Dzieje się ….

  • Kategorie

  • Archiwa

  • Zapisz się do naszego newsletter

    Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!