Menu

CZŁOWIEK RENESANSU. HANS HOLBEIN MŁODSZY

CZŁOWIEK RENESANSU. HANS HOLBEIN MŁODSZY

3 wykłady online 15- 29 kwietnia 2024

poniedziałki godz. 20.00

opowiada PAWEŁ BIEŃ

Paweł Bień – poeta, historyk sztuki, publicysta, muzealnik, kurator wystaw.Z wyróżnieniem ukończył Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne na Uniwersytecie Wrocławskim (2016) i Warszawskim (2018).

Kustosz  kolekcji malarstwa niemieckiego XVI -XVIII wieku w  Muzeum Narodowym w Warszawie.

Jako poeta debiutował w 2012 roku. Nakładem Biura Literackiego w 2017 roku ukazał się jego debiutancki arkusz „Święto ofiarowania”, pierwszą samodzielną książką poetycką była „Światłoczułość” (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Łódź 2021).

Opublikował ponad sto tekstów popularnonaukowych dotyczących malarstwa nowożytnego i nowoczesnego, stale współpracuje m. in. z magazynem „Karkonosze. Czasopismem Sudetów Zachodnich”, „Spotkaniami z zabytkami” i portalem Niezłasztuka.net. Na łamach „Ruchu Muzycznego” prowadzi autorski cykl „Słuchanie obrazów”.

 

Patrząc na dorobek Hansa Holbeina Młodszego można odnieść wrażenie, że żadnej artystycznej pracy się nie bał. Miał w swoim bogatym dossier monumentalne obrazy ołtarzowe, obszerne cykle graficzne, misternie opracowane rysunki do drzeworytów, freski w ratuszowych salach, a nawet projekty witraży i wyrobów złotniczych. Najwspanialszą grupę dzieł wywodzącego się z malarskiej dynastii Holbeinów Hansa Młodszego stanowią jednak portrety.

Wykonywane przez niego wizerunki łączą w sobie pewną rękę wytrawnego rysownika i wrażliwość niebanalnego kolorysty, dzięki głębi charakterystyki modeli oraz symbolice towarzyszących portretowanym rekwizytów, stanowią wizualną księgę ludzi renesansowej Europy, prezentującą szerokie spektrum postaw światopoglądowych, charakterów i funkcji społecznych od ambitnych kupców, przez wielkich humanistów epoki odrodzenia, słynne piękności, królewskich lekarzy i kochanki władców, na samych monarchach skończywszy.

Podczas cyklu kwietniowych wykładów razem z Pawłem Bieniem zastanawiać się będziemy, co mówią o XVI-wiecznych Europejczykach ich portrety, jak przy pomocy malowanych ręką Holbeina konterfektów modele i modelki chcieli kreować swój wizerunek, wyrażać klasowe aspiracje czy uprawiać politykę na międzynarodową skalę.

Hans Holbein Mł. to także jeden z najświetniejszych mistrzów detalu. Zachwycająca precyzja jego pędzla najlepiej widoczna jest w detalach, których powiększenia oglądać będziemy podczas wykładów, próbując wniknąć w sekrety warsztatu wielkiego mistrza XVI-wiecznej sztuki oddawania złożoności ludzkiej psychiki przy pomocy farb.

15 kwietnia 2024 – Goździk, szpak i wielcy humaniści. Wczesne portrety Hansa Holbeina Mł.

22 kwietnia 2024- Kupcy, tonda, ambasadorowie. Dojrzałe portrety Hansa Holbeina Mł.

29 kwietnia 2024 –Między Henrykiem VIII a Jane Seymour. Późne portrety Hansa Holbeina Mł.

KUP KARNET

  • Dzieje się ….

  • Kategorie

  • Archiwa

  • Zapisz się do naszego newsletter

    Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!