Menu

ZOOM NA WIEDEŃ

ZOOM NA WIEDEŃ

najbliższe spotkanie 15 MAJA godz. 20.00

„Gustaw Klimt. Rysunki” w wiedeńskiej Albertinie Modern

„Alfred Kubin. Wyznania udręczonej duszy” w Muzeum Leopoldów 

KUP BILET

WYŁĄCZNIE DLA FUNDACJI ART TRANSFER!

zaprasza Katarzyna Wesołowska-Eisl

Bohaterami majowego spotkania z cyklu ZOOM na Wiedeń będą Gustav Klimt, Alfred Kubin oraz symbolizm przełomu XIX i XX stulecia.

Wystawa „Gustaw Klimt. Rysunki” w wiedeńskiej Albertinie Modern prezentuje rysunkowy dorobek artysty z kolekcji własnej muzeum. Ten ogromny zbiór szkiców artysty pokazuje nam przekrój przez cały dorobek Klimta i pozwala skupić się na warsztacie twórcy. Przede wszystkim widzimy szkice postaci, dominują studia kobiece. Twórczość Klimta niezwykle silnie zakorzeniona jest w akademickiej metodzie seryjnego szkicowania aktów i postaci z modela. Wystawione są studia wszystkich najważniejszych dzieł artysty, takich jak malowidła sufitowe w Burgtheater, malowidła na wydziałach Uniwersytetu Wiedeńskiego, fryz Beethovena w Pawilonie Secesji. Również te miejsca odwiedzimy podczas naszego spotkania.

Nie brakuje jednak także jego najważniejszych autonomicznych dzieł, których tematem jest wieczny cykl życia, oraz rysunków erotycznych, którymi Klimt zrewolucjonizował przedstawianie nagiego kobiecego ciała w 1900 r. i utorował drogę ekspresjonistom Egonowi Schiele i Oskarowi Kokoschce.

Gustav Klimt | Portrait of a Woman (Study for „Lasciviousness”, Beethoven Frieze, Secession, Vienna) | © The ALBERTINA Museum, Vienna

Wystawa „Alfred Kubin. Wyznania udręczonej duszy” w Muzeum Leopoldów jest pierwszą tak obszerną próbą ukazania twórczości artysty na tle twórców takich jak Max Klinger, Felicien Rops, Francisco Goya, Odilon Redon, James Enson, których twórczość stała się dla niego źródłem inspiracji.

Dystopijne wizualizacje Kubina składają się z rzeczywistości realnej i wyobrażonej: jest to synteza, w której niesamowitość pesymistycznych konstrukcji świata jest również wielokrotnie okraszona humorem, ironią i przesadą.

 

Od dwóch lat mieszkam w tym pięknym mieście sztuki i  postanowiłam wcielić się w rolę korespondentki relacjonującej dla Państwa najważniejsze wydarzenia kulturalne tego miasta. W naszych comiesięcznych spotkaniach będę relacjonować najnowsze wystawy i inne wydarzenia ze świata sztuki jakie aktualnie mają miejsce. Wcielę się również w rolę przewodnika po Wiedniu. Pokażę Państwu Wiedeń okiem historyka sztuki, ale wybór motywów będzie jak najbardziej subiektywny, mój osobisty. „Po drodze” będę Państwu opowiadać trochę o historii tego miasta, która sięga czasów starożytnych, ale też o historii mijanych po drodze budowli. Oczywiście nie uda nam się ominąć turystycznych szlaków i takich zabytków jak katedra świętego Stefana czy Schönbrunn. Będziemy mówić o Vindobonie, Wiedniu średniowiecznym, cesarskim, secesyjnym, Czerwonym Wiedniu, nie zapominając o najważniejszych artystach i zjawiskach we współczesnej sztuce austriackiej.

Będziemy spotykać się raz w miesiącu w niedzielne popołudnie o godzinie 20.00 na platformie zoom. Konkretne tematy spotkań pojawiać się będą na tydzień przed wykładem. W ten sposób mogą być Państwo pewni, że dostana najświeższe informacje z „pierwszej ręki”. Zapraszamy zarówno tych, którzy mają możliwość i okazje odwiedzić Wiedeń w najbliższym czasie jak i osoby, które chętnie poznają to miasto i jego kulturę z wygodnej pozycji na sofie.

   Katarzyna Wesołowska-Eisl

Prowadząca: Katarzyna Wesołowska-Eisl

Historyczka sztuki, edukatorka muzealna. Długoletnia zastępczyni kierownika Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Autorka programów edukacyjnych do wystaw czasowych i stałych muzeum. Prowadziła cykle autorskie wykładów z historii sztuki w licznych Instytucjach kulturalnych. Ostatnie lata spędziła wraz z rodziną w Grecji oraz Niderlandach, gdzie w Międzynarodowej Szkole Niemieckiej w Hadze prowadziła cykl zajęć z plastyki oraz historii sztuki. Od dwóch lat mieszka w Wiedniu. Jej pasją jest zwiedzanie miast i muzeów, poznawanie nowych kultur oraz popularyzacja sztuki poprzez wykłady i warsztaty.

Fot. Solange Photography

 

Zapisz się do naszego newsletter

Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!