Menu

I ZOOM NA WIEDEŃ

ZOOM NA WIEDEŃ

najbliższe spotkanie 16 października godz. 20.00

opowiada KATARZYNA WESOŁOWSKA-EISL

Od dwóch lat mieszkam w tym pięknym mieście sztuki i  postanowiłam wcielić się w rolę korespondentki relacjonującej dla Państwa najważniejsze wydarzenia kulturalne tego miasta. W naszych comiesięcznych spotkaniach będę relacjonować najnowsze wystawy i inne wydarzenia ze świata sztuki jakie aktualnie mają miejsce. Wcielę się również w rolę przewodnika po Wiedniu. Pokażę Państwu Wiedeń okiem historyka sztuki, ale wybór motywów będzie jak najbardziej subiektywny, mój osobisty. „Po drodze” będę Państwu opowiadać trochę o historii tego miasta, która sięga czasów starożytnych, ale też o historii mijanych po drodze budowli. Oczywiście nie uda nam się ominąć turystycznych szlaków i takich zabytków jak katedra świętego Stefana czy Schönbrunn. Będziemy mówić o Vindobonie, Wiedniu średniowiecznym, cesarskim, secesyjnym, Czerwonym Wiedniu, nie zapominając o najważniejszych artystach i zjawiskach we współczesnej sztuce austriackiej.

 

WIELCY ARTYŚCI- NAJGŁOŚNIEJSZE WYSTAWY – ULUBIONE MUZEA

16 PAŹDZIERNIKA GODZ. 20.00

 

BASQUIAT. RETROSPEKTYWA

Muzeum ALBERTINA do 8 stycznia 2023.

Praktycznie żaden inny artysta nie jest tak reprezentatywnym dla lat 80. i pulsującej nowojorskiej sceny artystycznej tej dekady, jak genialny i wyjątkowy fenomen artystyczny, jakim był Jean-Michel Basquiat. Urodzony w Nowym Jorku jako syn ojca Haitańczyka i matki portorykańskiej w 1960 roku, uciekł z domu w wieku 17 lat – początkowo robił karierę jako artysta graffiti, a czasami nawet mieszkał na ulicy. Nie minęło jednak dużo czasu, zanim zaczęła się jego  błyskawiczna kariera , w której wchodził w interakcje z  najważniejszymi artystami swojej epoki, w tym Davidem Bowie i Madonną. Co więcej, Basquiat utrzymywał również inspirującą przyjaźń z Andym Warholem. Jego obrazy szybko zyskały na popularności, szybko doceniono ich wartość – a do 1982 roku stał się zarówno najmłodszym w historii uczestnikiem documenta 7, jak i pierwszym światowej sławy artystą o afroamerykańsko-karaibskich korzeniach. Basquiat nie był jednak w stanie długo wytrzymać wyzwania związanego z tym szybkim sukcesem i zmarł z powodu przedawkowania narkotyków w 1988 roku.

Twórczość Basquiata jest bardziej aktualna niż kiedykolwiek i pozostaje tak samo pionierska i wizjonerska jak wtedy. Jego prace zwracają uwagę zarówno na afrykańskie dziedzictwo, jak i na problematyczne hierarchie społeczne, z wszechobecnym rasizmem jako tematem, który uważał za najważniejszy i osobiście istotny. Jako ekscentryczny outsider i wyzyskiwana supergwiazda swoich czasów, Basquiat jest obecnie jedną z najważniejszych postaci sztuki współczesnej.

Wystawa w Muzeum ALBERTINA to pierwsza kompleksowa retrospektywa muzealna w Austrii prezentująca niezwykłą twórczość Jeana-Michela Basquiata. Pokazuje około 50 głównych dzieł z renomowanych kolekcji publicznych i prywatnych, dostarczając nowego spojrzenia na jedyny w swoim rodzaju język wizualny Basquiata i dekodując istotę jego artystycznych pomysłów.

   

widok wystawy

Jean-Michel Basquiat Untitled 1982 Boijmans Van Beuningen Rotterdam

 

THE FACE. AVEDON TO NEWTON

ALBERTINA MODERN do 6 listopada 2022 roku.

Wystawa The Face prezentuje wybrane prace współczesnej fotografii portretowej z kolekcji Muzeum ALBERTINA. Te fotografie artystów zarówno międzynarodowych, jak i austriackich pokazują, jak różnorodny może być portret: od przejmujących studiów znanych osobistości, przez portrety artystów w ich pracowniach, po projekty obejmujące całe serie fotografii, które eksplorują portretowane osoby i ich środowiska życia. Zdjęcia na wystawie poruszają takie tematy, jak tożsamość kulturowa, relacje osobiste i różnorodne sfery doświadczeń.

Prezentowany wybór obejmuje prace Nancy Lee Katz, Richarda Avedona, Gottfrieda Helnweina, Chucka Close’a i Franza Hubmanna.

Gottfried Helnwein | Elton John, Munich, 1992 | The ALBERTINA Museum, Vienna © Gottfried Helnwein / Bildrecht, Vienna 2022
 

TONY CRAGG. SCULPTURE: BODY AND SOUL

Muzeum ALBERTINA do 6 listopada 2022

W tej prezentacji Muzeum ALBERTINA zwraca uwagę na cieszącą się międzynarodowym uznaniem twórczość Tony’ego Cragga, urodzonego w Liverpoolu w 1949 r., a obecnie mieszkającego w Wuppertalu i Berlinie, po raz pierwszy wybierając około. 20 rzeźb i tyle samo rysunków.

Rozwój twórczości rzeźbiarskiej Cragga w czasie ujawnia postępujące przejście od form figuratywnych do abstrakcyjnych, podczas gdy włączenie niekonwencjonalnych materiałów, takich jak włókno szklane i kevlar, obok drewna, kamienia i stali nierdzewnej sprawia, że ​​postrzegalność obecności jego rzeźb w danej przestrzeni jest bardzo zmienna. .

W latach 90. Cragg zaczął zwracać większą uwagę na produkcję rysunków, manifestujących się zarówno jako szkice, jak i wyrażanie jego przemyśleń w kwestiach formalnych i merytorycznych. Artysta lubi tu pracować w seriach, w których wnikliwie zajmuje się różnymi motywami przedstawiającymi i abstrakcyjnymi.

Tony Cragg | In Frequencies, 2019 | © Tony Cragg / Bildrecht, Wien 2022

 

Prowadząca: Katarzyna Wesołowska-Eisl

Historyczka sztuki, edukatorka muzealna. Długoletnia zastępczyni kierownika Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Autorka programów edukacyjnych do wystaw czasowych i stałych muzeum. Prowadziła cykle autorskie wykładów z historii sztuki w licznych Instytucjach kulturalnych. Ostatnie lata spędziła wraz z rodziną w Grecji oraz Niderlandach, gdzie w Międzynarodowej Szkole Niemieckiej w Hadze prowadziła cykl zajęć z plastyki oraz historii sztuki. Od dwóch lat mieszka w Wiedniu. Jej pasją jest zwiedzanie miast i muzeów, poznawanie nowych kultur oraz popularyzacja sztuki poprzez wykłady i warsztaty.

Fot. Solange Photography