Menu

TERESA PĄGOWSKA

Teresa Pągowska 

„Kiedy maluję po prostu fruwam”

Teresa Pągowska, Kobieta na sofie, 1989, wł. prywatna

27.02 godz. 20.00

Prowadząca: Magdalena Kąkolewska

Twórczość malarską Teresy Pągowskiej uznano za wyjątkowe zjawisko we współczesnej sztuce polskiej. Jej malarstwo oparte jest  na podstawach koloryzmu, abstrakcji i nowej figuracji. Artystka operuje skrótem, sylwetkową plamą. Zaprasza widza do indywidualnego odczytywania niejednoznacznych treści. W jej obrazach powraca stale postać kobiety, pokazanej w różnych sytuacjach, umieszczonej w umownie potraktowanych wnętrzach, ukazanej w sposób emocjonalny, często intymny. Pągowska wielokrotnie tłumaczyła swój wybór motywów: „Tym, co zajmuje mnie najgłębiej jest postać ludzka – Nie tylko ze względu na bogactwo formy. Sądzę, że właśnie człowiek zawiera najwięcej magii treściowej. Postaciom rodzącym się na moich płótnach nie ograniczam życia do jednorazowej egzystencji. Chwilami mam wrażenie, że daję im swobodę działania – ciekawa, jak się zachowają w nowej dla nich sytuacji”. Jej malarstwo to piękna, zmysłowa, pełna napięcia, dramatu i poetyckiej wyobraźni opowieść o świecie i życiu.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wykupić bilet na stronie Fundacji Art Transfer w zakładce zgłoszenia (za pośrednictwem portalu GoOUT.net).  Możliwe jest też wykupienie promocyjnego karnetu na cały cykl. Spotkania odbywają się na platformie Zoom. 

  Teresa Pągowska, A propos krynolina, 1993, Fundacja Rodziny Staraków

 

Prowadząca: Magdalena Kąkolewska-założycielka Fundacji Art Transfer, historyczka sztuki, wykładowczyni i edukatorka.  Autorka serii wykładów o kobietach artystkach prowadzonych w ramach programu „Niedzielne wykłady Magdy” od 2018r, serii cotygodniowych wykładów w programie „Sztuki transferowanie” od 2013 roku, programu dla dzieci „ Jak artyści widzą świat i co z tego dla nas wynika” od 2012r. Miłośniczka podróży ze sztuką.

Zapisz się do naszego newsletter

Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!