OBLICZA WCZESNEGO BAROKU
OBLICZA WCZESNEGO BAROKU cykl 3 [...]
cykl 4wykładów online 4-25 marca 2025
WTORKI GODZ. 20.00
dla posiadaczy karnetów udostępniamy nagrania wykładów na 7 dni po zakończeniu cyklu
Przemysław Głowacki jest historykiem sztuki, który od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Jest nauczycielem, wykładowcą akademickim (m.in. Akademii Sztuk Pięknych) oraz edukatorem muzealnym. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie pełnił obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Obecnie współpracuje z wieloma instytucjami kultury m.in. z Zamkiem Królewskim w Warszawie, gdzie prowadzi swój autorski kurs historii sztuki. Jest jednym z pomysłodawców oraz organizatorów projektu Wyprawy ze Sztuką. Był jednym z założycieli Forum Edukatorów Muzealnych oraz współinicjatorem polskiej edycji międzynarodowej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Muzeów (ICOM). W 2007 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”. Prowadzi portal o sztuce, muzeach i wystawach artdone.pl.
Co powiecie na wycieczkę do Sieny w marcu? To wyjątkowe miasto włoskie, wypełnione zabytkami, odegrało w historii sztuki kluczową rolę. Tutaj na przełomie XIII i XIV wieku pojawiły się pierwsze zapowiedzi zmian w malarstwie, które sto lat później doprowadziły do rozkwitu Odrodzenia. Na czterech wykładach naszego cyklu poznamy najważniejsze zabytki miasta, na czele z imponującą katedrą. Przeanalizujemy obrazy takich mistrzów jak Duccio, Simone Martini czy bracia Lorenzetti. A na koniec sprawdzimy, co działo się w renesansowej Sienie w XV i na początku XVI wieku, kiedy to zawitały tutaj dzieła m.in. Donatella, Rafaela i Michała Anioła. W wykładach wykorzystany zostanie materiał z najnowszej wystawy sztuki sieneńskiej, która właśnie rozpoczyna się w National Gallery w Londynie.
4 marca – Siena. Miasto sztuki
Na pierwszym wykładzie poświęconym sztuce Sieny zapoznamy się z historią miasta, które w ostatnich wiekach średniowiecza przeżywało niezwykły rozkwit. Wraz z bogactwem mieszkańców i ich aspiracjami politycznym rozwijała się działalność artystyczna, która zaczęła zrywać z dotychczas obowiązującymi konwencjami. Nowatorskie rozwiązania wprowadzane przez tutejszych mistrzów odbiły się szerokim echem w sztuce całej Europy. Najambitniejszym przedsięwzięciem była budowa katedry, która w zamierzonym kształcie miała być największym kościołem na świecie. Przy okazji jej zwiedzania zwrócimy uwagę na wkład w jej powstanie rodziny Pisanich. Następnie zajrzymy do ratusza, czyli Palazzo Pubblico, gdzie zachwycimy zdobiącymi wnętrza malowidłami.
11 marca – Duccio i jego Maestà
Żyjący w Sienie na przełomie XIII i XIV wieku Duccio di Buoninsegna w historii sztuki zapisał się jako jeden z najważniejszych innowatorów malarstwa. W swoich pracach zaczął odchodzić od formuł średniowiecznych i zaczął torować drogę ekspresji, która typowa będzie dla zbliżającego się renesansu. Jego najsłynniejszym dziełem jest Maestà, czyli wielki ołtarz główny sieneńskiej katedry. Duża jej część przechowywana jest obecnie w przykatedralnym muzeum, a niektóre elementy rozsiane po muzeach całego świata. Na wykładzie przyjrzymy się początkom działalności artysty, szukając tam zapowiedzi późniejszych rozwiązań. Przeanalizujemy Maestę, doceniając jej nowatorstwo, ale również niezwykłą klasę artystyczną tego wyjątkowego i monumentalnego poliptyku. Na wykładzie wykorzystane zostaną najnowsze badania, które prezentowane są obecnie na wystawie malarstwa sieneńskiego w National Gallery w Londynie.
18 marca – Malarstwo sieneńskie XIV w. Simone Martini i bracia Lorenzetti
Okres trecenta w malarstwie sieneńskim to szczególny moment w dziejach sztuki. W pierwszej połowie XIV wieku działają tutaj wybitni mistrzowie, tacy jak Simone Martini, Ambrogio i Pietro Lorenzetti. Inspirowali się oni dokonaniami Duccia, ale czerpali też z wpływów płynących z innych innowacyjnych ośrodków m.in. z Florencji i Asyżu. Druga połowa tego stulecia to powrót do stylistyki średniowiecznej m.in. gotyku międzynarodowego i korzystanie z rodzimej tradycji. Na wykładzie poznamy najciekawsze realizacje malarstwa tablicowego tego czasu i porównamy je m.in. z pracami rzeźbiarskimi i iluminacjami. Wśród nich znajdzie się wiele dzieł, które obecnie można podziwiać na wielkiej wystawie sztuki sieneńskiej w National Gallery w Londynie.
25 marca – Renesans w Sienie?
Ostatni wykład z serii poświęconej sztuce Sieny skupi się na okresie, kiedy miasto powoli traciło swoje polityczne znaczenie. Jednak wiek XV i początki XVI stulecia to nadal bardzo ciekawy rozdział w artystycznej historii Sieny. W jej tworzeniu mieli udział tak wybitni artyści renesansu jak Donatello, Rafael i Michał Anioł. Nie brakowało też rodzimych indywidualności pochodzących z tego rejonu. Na szczególne podkreślenie zasługują Francesco di Giorgio Martini i Domenico Beccafumi. Spotkanie będzie okazją do dokładniejszego poznania wybitnych realizacji tego czasu, a także obejrzenia dzieł, które, choć mniej znane, na pewno zasługują na naszą uwagę.