Menu

WIEDEŃSKIE WYSTAWY MAJOWE

ZOOM NA WIEDEŃSKIE WYSTAWY MAJOWE

14 maja ( niedziela) godz. 20.00

opowiada KATARZYNA WESOŁOWSKA-EISL 

W maju Wiedeń dosłownie pęka w szwach od ilości wystaw. Każdy miłośnik sztuki, zarówno dawnej jak i najnowszej znajdzie coś dla siebie.

W przypadku wystawy w wiedeńskim Muzeum Historii Sztuki nawet na jednej wystawie. Kunsthistorisches Museum zaprosiło artystę Georga Baselitza do projektu wystawienniczego, w którym artysta podejmuje wizualny dialog z dawnymi mistrzami. Malarz sam dokonał wyboru prac – 75 własnych, 40 z muzeum- koncentrując się w całości na akcie i zagadnieniu nagości w sztuce.

 

Muzeum Leopoldów w wiedeńskiej Dzielnicy Muzeów pokazuje w sezonie letnim starannie wyselekcjonowane dzieła jednej z największych prywatnych kolekcji w Europie i jednej z najważniejszych kolekcji sztuki na świecie. AMAZING. KOLEKCJA WÜRTH.

Na wystawę wybrano 200 arcydzieł z liczącego prawie 20 000 obiektów zbioru, który łączy dzieła klasycznego modernizmu i sztuki współczesnej, umożliwiając tym samym wyjątkową podróż przez około 100 lat historii sztuki. Prezentacja koncentruje się na klasycznym modernizmie. W centrum uwagi znajdują się dzieła Edvarda Muncha, Pabla Picassa czy Hansa Arpa. Kolejnym punktem zainteresowania jest sztuka współczesna. Można tu zobaczyć dzieła Fernando Botero, pary artystów Christo i Jeanne Claude, Gerharda Richtera, Georga Baselitza i Anselma Kiefera, ale także wybitnych artystów austriackich, takich jak Maria Lassnig, Arnulf Rainer i Erwin Wurm.

To właśnie tym dwóm wystawom poświecimy najwięcej uwagi na naszym majowym spotkaniu.

Oprócz tego zajrzymy do Albertiny i Albertiny Modern, które w tym sezonie pokazują bardzo ciekawe prezentacje wyłącznie z własnych zbiorów, między innymi rocznicową wystawę Pabla Picassa, monograficzny pokaz obrazów i rysunków Alexa Katza oraz prezentacje rysunków i grafik od renesansu do czasów współczesnych. Ilość wystaw wyłącznie z własnych zbiorów pokazuje nam jak wspaniale i różnorodne są prace zebrane w tej instytucji, zarówno historyczna kolekcja rysunków i grafik jak i nowe nabytki już nie tylko dzieł na papierze, ale także obrazów, rzeźb i innych obiektów artystycznych, co czyni z tej instytucji jedno z najważniejszych muzeów na świecie.

 

 

Zapisz się do naszego newsletter

Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!