Menu

W 101 ARCYDZIEŁ DOOKOŁA HISTORII MALARSTWA

W 101 ARCYDZIEŁ DOOKOŁA HISTORII MALARSTWA

błyskawiczny wakacyjny kurs historii zachodniego malarstwa od średniowiecza po czasy najnowsze

5 SPOTKAŃ ONLINE W KAŻDY WTOREK LIPCA

2-30 LIPCA GODZ.20.00

dr Aleksandra Janiszewska-Cardone i Paweł Bień

W DUECIE!

Dr Aleksandra Janiszewska-Cardone na co dzień pracuje jako kustoszka malarstwa niderlandzkiego, holenderskiego oraz flamandzkiego w Muzeum Narodowym Warszawie.  Członkini międzynarodowego stowarzyszenia kuratorów sztuki niderlandzkiej CODART, gdzie zasiada w panelu doradczym ds. wykluczeń.

Zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce dawnej. Prowadzi blog „Otulina. Aleksandra Janiszewska o sztuce” oraz podcast „Otulina o sztuce”. Wykłada na studiach niestacjonarnych w Instytucie Historii Sztuki UW, a także Uniwersytecie Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego.  ZOBACZ OTULINA O SZTUCE

 

Paweł Bień – poeta, historyk sztuki, publicysta, muzealnik, kurator wystaw.Kustosz  kolekcji malarstwa niemieckiego XVI -XVIII wieku w  Muzeum Narodowym w Warszawie.

Jako poeta debiutował w 2012 roku. Nakładem Biura Literackiego w 2017 roku ukazał się jego debiutancki arkusz „Święto ofiarowania”, pierwszą samodzielną książką poetycką była „Światłoczułość” (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Łódź 2021).

Opublikował ponad sto tekstów popularnonaukowych dotyczących malarstwa nowożytnego i nowoczesnego, stale współpracuje m. in. z magazynem „Karkonosze. Czasopismem Sudetów Zachodnich”, „Spotkaniami z zabytkami” i portalem Niezłasztuka.net. Na łamach „Ruchu Muzycznego” prowadzi autorski cykl „Słuchanie obrazów”.

 

 

W 101 ARCYDZIEŁ DOOKOŁA HISTORII MALARSTWA

Tajemniczy świat sztuki może niekiedy wydawać się niedostępny i odległy. Chyba każdemu z nas zdarzyło się stanąć przed obrazem z poczuciem kompletnego zagubienia, nie wiedząc, jak je rozumieć i co można w tym dziele znaleźć dla siebie? Na szczęście czytania malarstwa można się nauczyć.

Zapraszamy na błyskawiczny wakacyjny kurs historii zachodniego malarstwa od średniowiecza po czasy najnowsze. W ciągu pięciu wtorkowych  wieczorów dr Aleksandra Janiszewska-Cardone i Paweł Bień pracujący na co dzień w Dziale Dawnej Sztuki Europejskiej Muzeum Narodowego w Warszawie zaprezentują najważniejsze arcydzieła, opowiedzą ich historie oraz udzielą wskazówek jak czytać tajemniczą mowę obrazów.

Autorski wybór 101 obrazów stanowić będzie połączenie obowiązującego kanonu oraz osobistych fascynacji prowadzących wtorkowe spotkania. Na przykładach sławnych prac między innymi Leonarda da Vinci, Rafaela, Rubensa, Rembrandta, Vermeera, Friedricha, van Gogha, Moneta, Rothki i wielu innych mistrzów pędzla prześledzimy, jak na przestrzeni od średniowiecza do współczesności zmieniała się sztuka, jej funkcje, formy i znaczenia, zajrzymy w głąb tajemniczych symbolicznych kodów i delektować się będziemy pięknem.

Wakacje to doskonały czas, żeby rozpocząć swoją przygodę z fascynującym światem sztuki. Zapraszamy do wspólnej drogi przez sto jeden najwspanialszych arcydzieł zachodniego malarstwa!

 2 lipca- Od Giotta do Rafaela, czyli narodziny nowożytności

9 lipca- Od Leonarda da Vinci do Vermeera, czyli sztuka XVI i XVII stulecia

16 lipca- Od Bouchera do Friedricha, czyli sztuka XVIII i połowy XIX wieku

23 lipca- Od Courbeta do Tolouse-Lautreca, czyli sztuka drugiej połowy XIX wieku

30 lipca- Od Matisse’a do współczesności, czyli sztuka najnowsza.

 

KUP KARNET

 

Zapisz się do naszego newsletter

Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!