Menu

WIELKIE OSOBOWOŚCI XVII W.

Wielcy malarze- wspaniałe rozdziały w historii sztuki, w serii czterech wykładów. Cykl oferuje słuchaczom  niezwykłą podróż w towarzystwie wielkich artystów. Ich twórczość pokazana jest we  wspaniałych obrazach  i omówiona we  wszystkich głównych pracach każdego artysty.

Program cyklu 4 wykładów:

  4.05 Rembrandt van Rijn

Rembrandt, a właściwie Rembrandt Harmenszoon van Rijn, uważany jest za jednego z najważniejszych artystów europejskich. Jego dzieła należą do kanonu historii sztuki. Sławę wśród współczesnych zdobył najpierw jako portrecista. Jednak jego największe osiągnięcia artystyczne to kompozycje oparte na historiach antycznych i biblijnych. Nie miał sobie równych w kreśleniu psychologicznych głębi w opowieściach o ludzkich losach, oddawanych nie tylko w obrazach, ale także rycinach i rysunkach. Potrafił z niezwykłym wyczuciem uczynić je uniwersalnymi i pobudzającymi do empatii. Przyjrzymy się, jak to osiągał i czy zawsze z równie mistrzowskim skutkiem.

11.05 Peter Paul Rubens

„Książę malarzy”, humanista, dyplomata, sprawny organizator olbrzymiego przedsiębiorstwa, a nade wszystko – wirtuoz marketingu. Peter Paul Rubens był niewątpliwie jednym z najbardziej energicznych artystów XVII wieku – czasu brzemiennego w wydarzenia historyczne i umożliwiającego wielkie kariery dla zaradnych i utalentowanych. Przyjrzymy się jak Rubens wykorzystał swoje talenty artystyczne i towarzyskie, by zabłysnąć na najważniejszych dworach ówczesnej Europy. I pozostawić po sobie imponującą liczbę prawie półtora tysiąca prac. 

18.05 Diego Velázquez

Nadworny malarz dworu hiszpańskiego stworzył wiele niezwykłych kompozycji, tylko na pozór oczywistych w wyrazie. Diego Rodríguez de Silva y Velázquez był nie tylko portrecistą hiszpańskich Habsburgów, tworzącym ich oficjalne wizerunki. Pozostawił także zapis różnorodności postaci współtworzących dwór w Madrycie, a także życia toczącego się poza jego murami. Uważny obserwator i eksperymentujący artysta, który wypracował własny język artystyczny, pomimo sztywnych reguł panujących na dworze hiszpańskim. Wsłuchamy się w opowieść o współczesnym mu świecie, którą niosą jego obrazy.

25.05 Michelangelo Merisi da Caravaggio

Pomimo dość krótkiego, acz burzliwego życia, Michelangelo Merisi da Caravaggio nadał ton sztuce powstającej w XVII wieku. Rzymski buntownik, bywalec tawern, protegowany kardynałów, krewki towarzysz zabaw, a jednocześnie reformator języka malarskiego. Pokolenia artystów z Północy i Południa, odwiedzających kościoły i pałace Rzymu, chłonęły z obrazów Caravaggia nowatorskie zastosowanie światłocienia i realistyczne ukazywanie postaci, wraz z całym ich przyziemnym zaniedbaniem. Przyjrzymy się jak zabłysła gwiazda tego niezwykle utalentowanego malarza i jak gwałtownie zgasła.

 Prowadząca: Aleksandra Janiszewska-Cardone na co dzień pracuje jako kustoszka malarstwa niderlandzkiego, holenderskiego oraz flamandzkiego w Muzeum Narodowym Warszawie. Kuratorka wystawy „Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z kolekcji ERGO Hestii” (2021: MNW), współkuratorka: „W warsztacie niderlandzkiego mistrza…” (2017: MNW); „With a Curious Eye. Mannerist Painting from the National Museum in Warsaw” (2017: Tallin, Estonia); „Cranach. Natura i sacrum” (2021: MNW). Członkini międzynarodowego stowarzyszenia kuratorów sztuki niderlandzkiej CODART, gdzie zasiada w panelu doradczym ds. wykluczeń. Autorka katalogów oraz artykułów naukowych. Przygotowuje rozprawę doktorską „Modyfikacje w niderlandzkich portretach donatorskich XV i 1. poł. XVI wieku. Antropologia sprawczości i obecności” pod kierunkiem prof. Antoniego Ziemby.

 

Zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce dawnej. Prowadzi blog „Otulina. Aleksandra Janiszewska o sztuce” (www.otulinablog.pl) oraz podcast „Otulina o sztuce” (https://spoti.fi/3qy5Fki). Wykłada na studiach niestacjonarnych w Instytucie Historii Sztuki UW, a także Uniwersytecie Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego. Współpracuje z Notes from Poland (https://notesfrompoland.com).

Zapisz się do naszego newsletter

Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!