LEE KRASNER. W CIENIU POLLOCKA.
Tuż po II wojnie światowej w [...]
cykl 3 wykładów online
w środy godz.20.00
10-17-24 maja 2023
opowiada KATARZYNA WESOŁOWSKA-EISL
Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, najważniejsza na świecie instytucja zajmująca się gromadzeniem i opracowywaniem spuścizny malarza, obchodzi w tym roku 50-lecie swojego powstania. Z tej okazji organizowane są wystawy i wydarzenia, mające przybliżyć twórczość tego genialnego artysty. W majowym cyklu my również przyjrzymy się kilku wybranym zagadnieniom twórczości Van Gogha, ale również jego biografii oraz prześledzimy co stało się ze spuścizną malarza po jego śmierci.
Twórca „Słoneczników” to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych artystów na świecie. Każdy zna chociażby kilka jego obrazów. Życie i twórczość malarza obrosły legendą, ale co tak naprawdę wiemy o Van Goghu? Nierozumiany za życia genialny samouk, który nie sprzedał żadnego obrazu i umarł w nędzy i szaleństwie? Po śmierci artysty przyszło uznanie i komercyjny sukces?
Vincent van Gogh, Cztery słoneczniki, 1887, Kröller-Müller Museum
10 Maja – Dziedzictwo van Gogha
Na pierwszym spotkaniu przyjrzymy się mniej znanym faktom z życia artysty, poznamy bliżej jego rodzinę i przyjaciół, ludzi, którzy go wspierali oraz pierwszych kolekcjonerów jego prac. Odpowiemy sobie na pytanie, kto stoi za ogromnym komercyjnym sukcesem twórczości van Gogha. Gdzie dzisiaj znajdują się największe kolekcje jego dzieł? Obok Muzeum Van Gogha w Amsterdamie odwiedzimy Kröller-Müller Museum malowniczo położone w Parku Narodowym De Hoge Veluwe. W kolekcji Antona i Helene Kröller-Müller, założycieli muzeum, twórczość Vincenta van Gogha zajmowała szczególne miejsce. Dzięki nim muzeum posiada drugą co do wielkości kolekcję Van Gogha na świecie. W latach 1908-1929 kupują nie mniej niż 91 obrazów i ponad 180 dzieł na papierze. Helene uważa Van Gogha za „jednego z największych twórców sztuki nowoczesnej”.
Od lewej: inżynier Vincent van Gogh, Jo van Gogh-Bonger, Vincent und Theo van Gogh; wystawa “Choosing Vincent”, Muzeum Van Gogha w Amsterdami
17 maja – „Jak japoński sen …” – Van Gogh & Japonia
Trudno nam dzisiaj wyobrazić sobie, jak potoczyłyby się losy sztuki zachodniej, gdyby nie odkrycie i wpływ drzeworytów japońskich. Sztuka z kraju kwitnącej wiśni docierała sporadycznie do Europy już wcześniej, ale to wiek XIX przyniósł masowy napływ do Europy zarówno dzieł sztuki, jak i rozmaitych wyrobów rzemiosła artystycznego. Wielu artystów gromadziło przede wszystkim łatwo dostępne i niezbyt drogie drzeworyty, również Van Gogh. Kolekcja japońskich grafik Van Gogha liczyła około 660 prac! Według najnowszych badań artysta kupował je w Paryżu nie dla przyjemności, ale w celach handlowych… Na spotkaniu dowiemy się w jaki sposób japońskie drzeworyty autorstwa takich artystów jak Hiroshige, Kuniyoshi i Kunisada stały się jednym z głównych źródeł inspiracji dla twórczości Van Gogha i jak odegrały kluczową rolę w jego rozwoju artystycznym.
„Wszystkie moje prace oparte są w pewnym stopniu na sztuce japońskiej…”- Vincent do swojego brata Theo z Arles, 15 lipca 1888 roku
Vincent van Gogh, Portret Juliena Tanguy, 1887, Musée Rodin, Paryż
24 maja – „Radość z natury” – David Hockney & Van Gogh
Dwóch malarzy, jedna miłość: Natura.
Jakże podobna jest wizja krajobrazu tych dwóch żyjących w odstępie ponad 100 lat twórców. Ale czym dokładnie jest dla nich ta natura? I w jaki sposób pejzaże van Gogha zainspirowały Hockneya? Obaj artyści widzą to, co niezwykłe w przeciętnym widoku. I obaj są zafascynowani porami roku, które przynoszą ciągłe zmiany w przyrodzie.
„Cóż, czasem ukradnę coś Van Goghowi. Tak, kradnę. Dobrzy artyści nie pożyczają, oni kradną.” David Hockney, 2018 r.
Vincent van Gogh, Pole pszenicy pod burzowym niebem, 1890
David Hockney, “Woldgate Vista, 27 July 2005” (2005)