UBIERAJĄC MASKI
UBIERAJĄC MASKI CYKL 3 WYKŁADÓW [...]
2 wykłady online 30 listopada-1 grudnia (sobota-niedziela) godz. 20.00
dodatkowy dostęp do nagrań przez 7 dni od zakończenia całego cyklu wyłącznie dla posiadaczy karnetu
Historyczka sztuki, edukatorka muzealna. Długoletnia zastępczyni kierownika Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Autorka programów edukacyjnych do wystaw czasowych i stałych muzeum. Prowadziła cykle autorskie wykładów z historii sztuki w licznych instytucjach kulturalnych. Jej pasją jest zwiedzanie miast i muzeów, poznawanie nowych kultur oraz popularyzacja sztuki poprzez wykłady i warsztaty.
Fot. Solange Photography
Zapraszamy na weekend z jednym z największych artystów XX wieku, Markiem Chagallem.
Bo kto nie lubi obrazów Chagalla lśniących wibrującymi, intensywnymi kolorami? Kogo z nas nie urzekają mistyczne, romantyczne wizje kresowych żydowskich miasteczek, gdzie zakochane pary, koguty, krowy płyną po niebie w wizjach jak z marzeń sennych? Nasze wyobrażenie o życiu w prowincjonalnym żydowskim sztetlu ukształtowane jest po części właśnie na podstawie obrazów Chagalla.
Chagall, w przeciwieństwie do wielu artystów pochodzenia żydowskiego, którzy wyemigrowali z terenów dzisiejszej Rosji, Białorusi, Ukrainy czy Litwy do Paryża, wspomina swoje dzieciństwo i młodość w Witebsku jako czas niemalże mistyczny. Te wspomnienia nigdy go nie opuszczą a tematy i motywy jakie zaludniały wyobraźnie dziecka i młodego człowieka, wychowanego w ortodoksyjnej chasydzkiej rodzinie będą dominować przez cały okres jego twórczości.
Artystyczny dorobek Chagalla jest ogromny i obejmuje niemalże 80 lat, od roku 1905 do lat 80 -tych dwudziestego wieku.
Bezpośrednią inspiracją naszego mini cyklu jest otwarta niedawno w wiedeńskiej Albertinie retrospektywa twórczości Chagalla. Wystawa pokazuje około 100 dziel z całego okresu twórczości artysty. Dzieła zostały sprowadzone z całego świata i stanowią świetny przegląd dorobku malarza.
Na pierwszym spotkaniu zajmiemy się głównie wczesnym okresem twórczości Chagalla. Zobaczymy jak i pod czyim wpływem kształtowała się jego sztuka czerpiąca z najbardziej wówczas awangardowych nurtów takich jak fowizm, ekspresjonizm czy kubizm. Wtedy tez skrystalizował się kanon tematów, po które sięga artysta.
Drugie spotkanie poświęcone będzie dojrzalej twórczości malarza, kiedy to Chagall nadal sięgając po znane mu tematy krystalizuje nowy styl, gdzie konstrukcja dzieła oparta jest na przede wszystkich na kolorze, topniejącym, rozpływającym się, to znowu intensywnie wibrującym. Oprócz prac z wystawy zobaczą państwo też znane realizacje malarza w takich technikach malarskich jak fresk czy witraż, które artysta wykonywał na zamówienia publicznych instytucji oraz kościołów.
A wszystko to na tle biografii malarza oraz światowych wydarzeń historycznych a przede wszystkich zmieniających się zjawisk artystycznych.