Menu

| RUBENS-KSIĄŻĘ MALARZY |

RUBENS-KSIĄŻĘ MALARZY

3  wykłady online 8-22 maja 2024

środy godz. 20.00

opowiada DR ALEKSANDRA JANISZEWSKA-CARDONE

Dr Aleksandra Janiszewska-Cardone na co dzień pracuje jako kustoszka malarstwa niderlandzkiego, holenderskiego oraz flamandzkiego w Muzeum Narodowym Warszawie.  Członkini międzynarodowego stowarzyszenia kuratorów sztuki niderlandzkiej CODART, gdzie zasiada w panelu doradczym ds. wykluczeń. Zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce dawnej. Prowadzi blog „Otulina. Aleksandra Janiszewska o sztuce” oraz podcast „Otulina o sztuce”. Wykłada na studiach niestacjonarnych w Instytucie Historii Sztuki UW, a także Uniwersytecie Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego.  ZOBACZ OTULINA O SZTUCE

Zapraszamy na cykl wykładów poświęconych malarstwu Petera Paula Rubensa – niezrównanego mistrza baroku! Odkryjcie razem z nami tajemnice jego mistrzowskiej techniki, ekspresji i emocji zamkniętych w obrazach oraz niezwykłego bogactwa tematów. Przekonajcie się, jak wielki wpływ jego twórczość miała na rozwój sztuki barokowej i jak jego styl wpłynął także na kolejne pokolenia artystów.

Dołączcie do naszej podróży przez świat Rubensa – ten cykl to niezapomniane spotkania z jednym z najbardziej imponujących malarzy w historii sztuki!

Peter Paul Rubens, “Autoportret”, 1623, Royal Collection, Londyn

8 maja 2024 Włoskie początki

Wykład poświęcony początkom kariery Petera Paula Rubensa i niezwykłej podróży do Włoch, która stała się kluczowym momentem w jego rozwoju artystycznym. Poznamy nie tylko dzieła, które wówczas stworzył, ale także sztukę artystów, którymi się fascynował: Michała Anioła, Rafaela, Leonarda oraz Caravaggia.

Peter Paul Rubens, „Portret konny księcia Lermy”, 1603, Museo del Prado, Madryt

15 maja Przejęcie Antwerpii

Antwerpia była jednym z najważniejszych ośrodków artystycznych Europy w czasie, gdy Rubens powraca z podróży do Włoch. Wykład poświęcony będzie twórczości Rubensa, która szybko monopolizuje scenę artystyczną w tym wymagającym mieście. Poznamy głównych rywali Rubensa, jak i jego współpracowników.

Peter Paul Rubens, „Zdjęcie z krzyża”, 1612-1614, Katedra Najświętszej Marii Panny, Antwerpia, Belgia

22 maja Królewskie misje

Dzięki swoim talentom artystycznym i dyplomatycznym oraz zapobiegliwości Rubens uzyskał niezwykle wysoki status wśród artystów. Był nawet wysyłany z misjami dyplomatycznymi, a przy okazji realizował zamówienia najważniejszych władców Europy. Poznamy najważniejsze dzieła, które stworzył, w tym cykl dla Marii Medycejskiej.

Peter Paul Rubens, „Przybycie Marii Medycejskiej do Marsylii”, ok 1622-1625, Luwr, Paryż

KUB KARNET

 

Zapisz się do naszego newsletter

Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!