Menu

MISTRZOWIE PORTRETU

Fundacja Art Transfer oraz artdone.pl zapraszają na cykl 

MISTRZOWIE PORTRETU

w ramach wykładów online FOKUS NA SZTUKĘ

 

  • kwiecień 2021 r.
  • piątki, godzina 20:00
  • wykłady prowadzi: Przemysław Głowacki

 

Portret to jeden z najpopularniejszych tematów w sztuce. Dlaczego? Z jednej strony cieszył się zainteresowaniem zleceniodawców, przysparzał malarzom kolejnych klientów. Z drugiej strony dla artystów stanowił okazję do przedstawienia fizycznego wyglądu modela, ale też dużo głębszej, psychologicznej charakterystyki. Jest więc zrozumiałe, że wielu wybitnych twórców było też znakomitymi portrecistami. W kwietniu spotkamy się z czwórką takich artystów. Zajmiemy się wyłącznie ich portretami, aby sprawdzić co mają wspólnego, a czym się różnią. Diego Velázquez był dworskim malarzem, ale mimo blichtru i konwencjonalności ujęć potrafi do tej pory wzruszać nas swoimi obrazamiFrancisco Goya jest zapatrzony w swojego poprzednika na hiszpańskim dworze, jednak wyznacza przy tym nowe drogi dla sztuki nowoczesnej. Indywidualizm widoczny już u Goi rozwinie się w twórczości kolejnych artystów. Dla Jacka Malczewskiego portrety to duża część jego dorobku, podobnie jak autoportrety. Rozszyfrujemy symboliczne znaczenia niektórych z nich. Egon Schiele równie chętnie pozuje do swoich własnych obrazów. Mniej znane są jego prace przedstawiające innych modeli. Czy odnajdziemy wspólne ślady pomiędzy tymi dwoma artystami żyjącymi przecież w tym samym czasie?

 

9 kwietnia 2021 r. – Diego Velázquez. Portrety 

16 kwietnia – Francisco Goya. Portrety

23 kwietnia – Jacek Malczewski. Portrety i autoportrety

30 kwietnia – Egon Schiele. Portrety i autoportrety

 

Bilety i karnet na spotkania można kupić w zakładce ZGŁOSZENIA, która znajduje w prawym, górnym rogu strony (www.arttransfer.pl/zgloszenia). Pojedynczy bilet kosztuje 27 zł., koszt pakietu zawierającego 4 wykłady wynosi 81 zł. 

Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Link do wykładu znajduje się na bilecie. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

W razie pytań prosimy o kontakt na office@art-transfer.stronazen.pl 

 

foto: Piotr Litwic

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce oraz edukacją muzealną. Historię sztuki ukończył na Uniwersytecie Warszawskim pisząc pracę magisterską o architekturze współczesnej u prof. Marii Poprzęckiej. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1998 roku pracuje w Publicznym Ognisku Plastycznym im. Jana Skotnickiego w Grodzisku Mazowieckim. Obecnie prowadzi m.in. cykl wykładów w Zamku Królewskim w Warszawie, zajęcia z historii sztuki w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wcześniej prowadził wykłady na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 2000-2013 pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie od 2007 pełnił obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Współpracował z wieloma instytucjami kulturalnymi i edukacyjnymi m.in. z Laboratorium Edukacji Twórczej Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski”, ze Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, Mazowieckim Instytutem Kultury, Centrum Promocji Kultury Praga Południe, Domem Kultury „Świt” i wieloma innymi. W latach 2016-2019 był jurorem Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2015-2016 w dziele kulturalnym magazynu „Sukces” prowadził część poświęconą wystawom. W 2006 roku był jednym z założycieli Forum Edukatorów Muzealnych. Był też współinicjatorem polskiej edycji międzynarodowej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Muzeów (ICOM). W 2007 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów oraz wystaw. Prowadzi stronę poświęconą sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Zapisz się do naszego newsletter

Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!