OBLICZA WCZESNEGO BAROKU
OBLICZA WCZESNEGO BAROKU cykl 3 [...]
3 wykłady online 3-17 kwietnia 2025
czwartki godz. 20.00
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, doktor historii sztuki, mediewistka. Ma na koncie współpracę z różnymi instytucjami: w zakresie dydaktyki (wykłady m.in. dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Otwartego AGH, licznych Uniwersytetów Trzeciego Wieku), pracy badawczej (m.in. dla University of Glasgow, Polskiej Akademii Umiejętności), oraz popularyzatorskiej (m.in. dla Archiwów Państwowych, Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Biblioteki Narodowej, Radia Kraków, Tygodnika Powszechnego). W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie administruje serwisem Art and Heritage in Central Europe oraz prowadzi lokalną redakcję RIHA Journal. Autorka bloga o poszukiwaniu ciekawostek w sztuce: www.posztukiwania.pl.
Pieski i kotki, zioła na każdą dolegliwość, przepisy na dietę idealną, horoskop – to tematy najpopularniejszych filmików z Internetu. A tymczasem… wszystko już było w średniowieczu! Po wykładzie o SMOKACH dr Magdalena Łanuszka zaprasza na cykl 3 wykładów o średniowiecznej wizji NATURY: o zwierzętach (innych niż smoki), o roślinach i o zodiaku w sztuce średniowiecznej, a także o ówczesnej koncepcji zdrowego życia.
W sztuce średniowiecznej, zarówno świeckiej jak i sakralnej, znajdziemy mnóstwo zwierząt, tych rzeczywistych i tych fantastycznych. Są koty wylizujące się pod ogonem, są jeże wspinające się na winorośl, ale są też gryfy porywające woły, czy tajemnicze bonnacony, strzelające na odległość toksycznymi odchodami. Pierwszy wykład w cyklu będzie poświęcony zwierzętom w średniowiecznej sztuce: które z nich symbolizowały Chrystusa, a które diabła, jakie zwierzęta były atrybutami różnych świętych i wreszcie jak (i po co) poluje się na jednorożca?
W ramach pierwszego wykładu z cyklu pokazane zostaną m.in. takie dzieła sztuki jak: bogato dekorowany dwunastowieczny Bestiariusz z Aberdeen; trzynastowieczny Mszał z kolekcji Biblioteki Czartoryskich (Muzeum Narodowe w Krakowie), w którym w miniaturze z Ukrzyżowaniem pojawił się pelikan oraz lew; czy też piętnastowieczny Poliptyk Zwiastowania z Jednorożcem (Muzeum Narodowe w Warszawie).
Nie tylko zwierzęta, ale i rośliny były niezwykle ważnymi symbolami w średniowiecznej sztuce. Kwiaty miały swoje znaczenia, zaś zioła były bardzo popularnymi lekarstwami. Słuchacze drugiego wykładu w cyklu dowiedzą się m.in. dlaczego Madonnę przedstawiano czasem z różą, czasem z goździkiem, a czasem z poziomką czy nawet dmuchawcem; jakie ilustracje znajdziemy w średniowiecznych herbariach, czyli traktatach o ziołach, i wreszcie – co się stanie, jeśli usłyszymy krzyk tajemniczego korzenia mandragory?
W ramach drugiego wykładu z cyklu pokazane zostaną m.in. takie dzieła sztuki jak miniatury z dwunastowiecznego rękopisu poświęconego ziołom (ze zbiorów British Library w Londynie), późnogotyckie małopolskie obrazy Madonny z poziomką i Madonny z dmuchawcem, czy też piętnastowieczne grafiki ukazujące kochanków w ogrodzie.
2. 3.
17 kwietnia Jaki jest twój temperament i co z tego wynika?
Zioła w średniowieczu traktowano jako znakomite leki, a także ze zwierząt tworzono medykamenty. Do pełnego zdrowia potrzebna była jednak równowaga wielu aspektów – człowiek postrzegany jako mikrokosmos podlegał wpływom planet, z nimi zaś powiązane były znaki zodiaku. Cztery żywioły i cztery pory roku miały swoje właściwości, którym odpowiadały właściwości czterech ludzkich temperamentów, wpływające m.in. na podatność na określone choroby. Uzupełnieniem wykładów o zwierzętach i o roślinach będzie ostatni w cyklu wykład, prezentujący średniowieczne przedstawienia znaków zodiaku, a także poradniki zdrowego stylu życia, z których dowiemy się na przykład jakiego wina lepiej nie podawać dzieciom, oraz komu może szkodzić stosunek seksualny.
1. Człowiek zodiakalny, Bardzo Bogate Godzinki Księcia de Berry, Bracia Limbourg, 1411-1416, Musée Condé w Chantilly, MS 65
2. Miniatura ilustrująca wino z rękopisu Albucasis. Observations sur la nature …, etc. („Tacuinum Sanitatis”), Italia, pocz. XV w., Bibliothèque nationale de France w Paryżu, NAL 1673
3. Dzieci Wenus – Źródło Wiecznej Młodości miniatura z rękopisu „De Sphaera”, 3 ćw. XV w., Biblioteca Estense w Modenie
W ramach trzeciego wykładu z cyklu pokazane zostaną m.in. takie dzieła sztuki jak kalendarz z piętnastowiecznego rękopisu Bardzo Bogatych Godzinek Księcia de Berry, ilustracje traktatu „Tacuinum Sanitatis” z kolekcji Bibliothèque nationale de France, czy też przedstawienia Dzieci Planet z rękopisu „De Sphaera”, z Biblioteca Estense w Modenie.