Menu

BOSKI RAFAEL. WIELKIE DZIEŁA I GENIALNE MITY

BOSKI RAFAEL. WIELKIE DZIEŁA I GENIALNE MITY

3 wykłady online 23 września-7 października 2024

dodatkowy dostęp do nagrań przez 7 dni od zakończenia całego cyklu wyłącznie dla posiadaczy karnetu

poniedziałki godz. 20.00

opowiada PAWEŁ BIEŃ

Paweł Bień – poeta, historyk sztuki, kulturoznawca. Na co dzień pracownik Działu Dawnego Malarstwa Europejskiego Muzeum Narodowego w Warszawie, autor książki poetyckiej „Światłoczułość” i ponad stu popularnonaukowych tekstów o malarstwie publikowanych m.in. na łamach „Spotkań z Zabytkami” i „Ruchu Muzycznego” oraz portalach takich jak niezłasztuka.net, Teologia Polityczna i in.,  wygłaszał wykłady m.in. na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Instytutu Pamięci Narodowej, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kilkunastu muzeów i fundacji. Podróżuje po światowych muzeach jako ekspert „Wypraw ze sztuką”.

BOSKI RAFAEL. WIELKIE DZIEŁA I GENIALNE MITY

Oscar Wilde żartował, że dla XIX-wiecznej damy nie było nietaktu większego niż nie zemdleć przed dziełem Rafaela, choć – całkiem już serio – dodać można, że nie tylko panny z dobrych domów wyznawały wówczas kult mistrza z Urbino. Dla całych pokoleń malarzy, teoretyków i kolekcjonerów autor „Madonny Sykstyńskiej” był synonimem artystycznej doskonałości, a Giorgio Vasari uznał fakt narodzenia i śmierci malarza w Wielkie Piątki za dostateczny argument na rzecz namaszczenia go na boga sztuki. Czy w świetle dzisiejszego stanu wiedzy oraz gustów początku XXI stulecia Rafael nadal może być przyczyną estetycznych omdleń?

Boski Rafael to cykl spotkań z obrazami, rysunkami, grafikami oraz innymi przejawami talentu multidyscyplinarnego artysty żyjącego na przełomie XV i XVI wieku. Mistrz z Urbino zachwycał współczesnych, oczarowywał swoim talentem potężnych papieży, przyjaźnił się z wielkimi poetami, korespondował z Albrechtem Durerem i uważnie zerkał na artystyczne nowinki Leonarda da Vinci.

Podczas poniedziałkowych wykładów Paweł Bień omówi nie tylko znane i nieznane arcydzieła jednego z najsłynniejszych mistrzów renesansu, ale także opowie między innymi o talentach ojca Rafaela i jego artystycznych związkach z wielkim Piero dela Franceską, zdradzi co mistrz z Urbino zawdzięczał antycznym sarkofagom, komu malarz zaprojektował pałac, gdzie znajduje się jedyna jego monumentalna praca poświęcona mitologii oraz – o tajemniczym zaginięciu jedynego obrazu Rafaela pozostającego przez kilkanaście dekad w zbiorach polskich.

1. Cudowny młodzieniec czy cudowny mit? O wczesnej twórczości Rafaela 23 września 2024

    

2. Wielcy mistrzowie i porzucone zlecenia. O florenckim okresie twórczości Rafaela 30 września 2024

   

3.Papieski ulubieniec, malarski  mistrz. O rzymskim okresie twórczości Rafaela. 7 października 2024

   

KUP KARNET

Zapisz się do naszego newsletter

Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!