Menu

WIELCY NIEOBECNI. XVI WIEK DLA DOCIEKLIWYCH |

WIELCY NIEOBECNI. XVI WIEK DLA DOCIEKLIWYCH

2 wykłady online 20 i 27 marca 2025 ( czwartki) godz. 20.00

dodatkowy dostęp do nagrania przez 7 dni od zakończenia wykładu wyłącznie dla posiadaczy karnetu

opowiada PAWEŁ BIEŃ

Paweł Bień – poeta, historyk sztuki, kulturoznawca. Na co dzień pracownik Działu Dawnego Malarstwa Europejskiego Muzeum Narodowego w Warszawie, autor książki poetyckiej „Światłoczułość” i ponad stu popularnonaukowych tekstów o malarstwie publikowanych m.in. na łamach „Spotkań z Zabytkami” i „Ruchu Muzycznego” oraz portalach takich jak niezłasztuka.net, Teologia Polityczna i in.,  wygłaszał wykłady m.in. na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Instytutu Pamięci Narodowej, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kilkunastu muzeów i fundacji

Historia sztuki przez wieki pisana była wielkimi nazwiskami, w których cieniu pozostawali mistrzowie mający mniej szczęścia, choć niekiedy – dysponujący znakomitymi talentami. Bez nich obraz dziejów malarstwa jest niepełny, a odkrywanie twórców spoza kanonicznego parnasu daje nie tylko interesujący kontekst czytania znanych arcydzieł, ale także sprawia sporą poznawczą przyjemność.

Wędrując po rzymskich galeriach, natkniemy się na  portret męski pędzla Bartolomeo Veneto w fascynujący sposób łączący miękkość malarskiej materii właściwą sztuce XVI-wiecznej Wenecji z północnoeuropejską skłonnością do cyzelowania detalu i głębią charakterystyki modela.

We florenckiej Galerii Uffizi urzeknie nas  kobiecy portret malowany przez Sebastiano del Piombo wymodelowany z iście Tycjanowskim sznytem i barwną wrażliwością. XIX-wieczni krytycy uznawali go wręcz za dzieło godne „króla weneckich malarzy”, czyli Tycjana. Czy mieli rację, będą Państwie mieli okazję niebawem przekonać się sami.

 

 

 

 

To właśnie Sebastiano del Piombo – uczeń Belliniego i Giorgione – wenecjanin, który za życia zyskał sławę w Rzymie oraz Bartolomeo Veneto, działający w Wenecji i Ferrarze, dwaj mistrzowie XVI stulecia łączący kolorystyczną wrażliwość ze skłonnością do dekoracyjnego rysunku, będą bohaterami marcowych wieczorów w Fundacji Art Transfer, podczas których postaramy się poszukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak cenieni za życia nie zyskali wielkiego rozgłosu po śmierci?

SEBASTIANO DEL PIOMBO

   

BARTOLOMEO VENETO

    

ZAPRASZAMY NA WYKŁADY!

KUP KARNET