Menu

| POP ART-JASNA STRONA ŻYCIA

POP ART-JASNA STRONA ŻYCIA

z cyklu ZOOM NA WIEDEŃ

wykład 26 maja  ( niedziela) godz. 20.00

opowiada KATARZYNA WESOŁOWSKA-EISL

Historyczka sztuki, edukatorka muzealna. Długoletnia zastępczyni kierownika Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Autorka programów edukacyjnych do wystaw czasowych i stałych muzeum. Prowadziła cykle autorskie wykładów z historii sztuki w licznych instytucjach kulturalnych. Jej pasją jest zwiedzanie miast i muzeów, poznawanie nowych kultur oraz popularyzacja sztuki poprzez wykłady i warsztaty.

 

 

 

 

Fot. Solange Photography

Kolejny ?????? ???? ?? ?????ń poświęcony będzie aktualnym wystawom w gmachu glownym ALBERTINY oraz w trzeciej, nowo otwartej siedzibie tego muzeum ALBERTINA Klosterneuburg (dawne ESSl Museum).

???????????? ????? ?????ę?????? ? ???????? ??????ó? ?????? ???ół??????? ????ł??ą???? ?? ?? ?????? ś???????? ?ł?żą ??? ??ę ? ????????ą?? ??????ą? ???????ó? ? ????????? ? ?????? ???????????? ? ???????ń????? ???? ??????. ?łó???? ????????? ????? ??? ?????? ?ę???? ???????????? ???-???.

Zaczniemy od prezentacji w głównej siedzibie Muzeum ALBERTINA. ??? ????????????. ? ?????? ??????? ???????. Albertina świętuje ta okrągłą rocznicę urodzin mistrza pop-artu Roya Lichtensteina (1923-1997) wielką retrospektywą.  Obejmuje ona około 100 najlepszych i najważniejszych obrazów, rzeźb i prac na papierze od początków pop-artu w latach 60-tych do jego późnej twórczości, z wypożyczeniami z najważniejszych europejskich i amerykańskich muzeów i kolekcji prywatnych, takich jak National Gallery w Waszyngtonie, Museum of Modern Art i Whitney Museum w Nowym Jorku.

 

Następnie przeniesiemy się do hucznie otwartej w kwietniu tego roku nowej, trzeciej z kolei siedziby Albertiny. Po ośmiu latach dawne Muzeum Essl otwiera swoje podwoje jako ????????? ??????????????. Niezwykle bogata kolekcja sztuki współczesnej obejmuje obecnie około 65 000 dzieł sztuki (obrazy, rysunki, grafiki, fotografie, rzeźby, wideo i instalacje). Wybrane dzieła prezentowane są na trzech wystawach.

??? ???. – ????? ?????? ż????. Około 1960 roku Pop Art coraz częściej wypiera malarstwo abstrakcyjne.

Z ideologicznego punktu widzenia Pop Art był reakcją na ożywienie gospodarcze po II wojnie światowej, komercjalizację wszystkich dziedzin życia oraz rosnącą kulturę konsumpcyjną i sektor rozrywkowy, a także kult celebrytów napędzany przez film, telewizję i czasopisma. Jeśli chodzi o historię sztuki, Pop Art jest reakcją na abstrakcję w malarstwie, rzekomym punktem końcowym jego historii rozwoju.

Wraz z Andym Warholem, Royem Lichtensteinem, Melem Ramosem i Alexem Katzem, figuratywność w sztuce pojawia się ponownie nie jako „imitacja” (mimesis) natury, ale jako „przywłaszczenie” już istniejących obrazów. Niezależnie od tego, czy są to zdjęcia czy inne obrazy z gazet, komiksów, magazynów czy reklam: każda osoba, każdy przedmiot staje się towarem, fetyszem, celebrytą, przedmiotem konsumpcji.

                     

Austriacki pop-art wychodzi z podobnych założeń, ale obiera własną, niezależną drogę pełną humoru i zabawnej (auto)ironii.  Jaskrawa i krzykliwa kolorystyka obrazowego kosmosu pop-artu odwraca uwagę widza od głębokiego kryzysu politycznego społecznego lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, w którym miały miejsce zabójstwa polityczne – od Johna F. Kennedy’ego do Martina Luthera Kinga – zimna wojna i wojna w Wietnamie, kryzys naftowy, galopująca inflacja i kryzys gospodarczy.

Te mniej „jasne” strony i wydarzenia od lat 60-tych po koniec XX wieku ilustrują kolejne dwie ekspozycje: ?? ?????????????? ?? ??????? ???????. ?? ??????? ?????ś?? ?? ????? ??????ł?ś?? ???? ??????ą?? ś????, gdzie przede wszystkim zobaczyć możemy dzieła rzeźbiarskie i wielkoformatowe rysunki oraz grafiki.

KUP BILET

 

 

Zapisz się do naszego newsletter

Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!