Menu

| POP ART-JASNA STRONA ŻYCIA

POP ART-JASNA STRONA ŻYCIA

z cyklu ZOOM NA WIEDEŃ

wykład 26 maja  ( niedziela) godz. 20.00

opowiada KATARZYNA WESOŁOWSKA-EISL

Historyczka sztuki, edukatorka muzealna. Długoletnia zastępczyni kierownika Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Autorka programów edukacyjnych do wystaw czasowych i stałych muzeum. Prowadziła cykle autorskie wykładów z historii sztuki w licznych instytucjach kulturalnych. Jej pasją jest zwiedzanie miast i muzeów, poznawanie nowych kultur oraz popularyzacja sztuki poprzez wykłady i warsztaty.

 

 

 

 

Fot. Solange Photography

Kolejny 𝗺𝗮𝗷𝗼𝘄𝘆 𝗭𝗼𝗼𝗺 𝗻𝗮 𝗪𝗶𝗲𝗱𝗲ń poświęcony będzie aktualnym wystawom w gmachu glownym ALBERTINY oraz w trzeciej, nowo otwartej siedzibie tego muzeum ALBERTINA Klosterneuburg (dawne ESSl Museum).

𝗣𝗿𝗲𝘇𝗲𝗻𝘁𝗼𝘄𝗮𝗻𝗲 𝗽𝗿𝗮𝗰𝗲 𝗻𝗮𝗷𝘄𝗶ę𝗸𝘀𝘇𝘆𝗰𝗵 𝗶 𝘂𝘇𝗻𝗮𝗻𝘆𝗰𝗵 𝗺𝗶𝘀𝘁𝗿𝘇ó𝘄 𝘀𝘇𝘁𝘂𝗸𝗶 𝘄𝘀𝗽ół𝗰𝘇𝗲𝘀𝗻𝗲𝗷 𝗱𝘇𝗶𝗮ł𝗮𝗷ą𝗰𝘆𝗰𝗵 𝗽𝗼 𝗜𝗜 𝘄𝗼𝗷𝗻𝗶𝗲 ś𝘄𝗶𝗮𝘁𝗼𝘄𝗲𝗷 𝘂ł𝗼żą 𝗻𝗮𝗺 𝘀𝗶ę 𝘄 𝗽𝗮𝘀𝗷𝗼𝗻𝘂𝗷ą𝗰𝘆 𝗽𝗿𝘇𝗲𝗴𝗹ą𝗱 𝗸𝗶𝗲𝗿𝘂𝗻𝗸ó𝘄 𝗶 𝘁𝗲𝗻𝗱𝗲𝗻𝗰𝗷𝗶 𝘄 𝘀𝘇𝘁𝘂𝗰𝗲 𝗲𝘂𝗿𝗼𝗽𝗲𝗷𝘀𝗸𝗶𝗲𝗷 𝗶 𝗮𝗺𝗲𝗿𝘆𝗸𝗮ń𝘀𝗸𝗶𝗲𝗷 𝘁𝗲𝗴𝗼 𝗼𝗸𝗿𝗲𝘀𝘂. 𝗚łó𝘄𝗻𝘆𝗺 𝗼𝗺𝗮𝘄𝗶𝗮𝗻𝘆𝗺 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘇 𝗻𝗮𝘀 𝗻𝘂𝗿𝘁𝗲𝗺 𝗯ę𝗱𝘇𝗶𝗲 𝘇𝗱𝗲𝗰𝘆𝗱𝗼𝘄𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗣𝗢𝗣-𝗔𝗥𝗧.

Zaczniemy od prezentacji w głównej siedzibie Muzeum ALBERTINA. 𝗥𝗢𝗬 𝗟𝗜𝗖𝗛𝗧𝗘𝗡𝗦𝗧𝗘𝗜𝗡. 𝗭 𝗼𝗸𝗮𝘇𝗷𝗶 𝘀𝗲𝘁𝗻𝘆𝗰𝗵 𝘂𝗿𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻. Albertina świętuje ta okrągłą rocznicę urodzin mistrza pop-artu Roya Lichtensteina (1923-1997) wielką retrospektywą.  Obejmuje ona około 100 najlepszych i najważniejszych obrazów, rzeźb i prac na papierze od początków pop-artu w latach 60-tych do jego późnej twórczości, z wypożyczeniami z najważniejszych europejskich i amerykańskich muzeów i kolekcji prywatnych, takich jak National Gallery w Waszyngtonie, Museum of Modern Art i Whitney Museum w Nowym Jorku.

 

Następnie przeniesiemy się do hucznie otwartej w kwietniu tego roku nowej, trzeciej z kolei siedziby Albertiny. Po ośmiu latach dawne Muzeum Essl otwiera swoje podwoje jako 𝗔𝗟𝗕𝗘𝗥𝗧𝗜𝗡𝗔 𝗞𝗟𝗢𝗦𝗧𝗘𝗥𝗡𝗘𝗨𝗕𝗨𝗥𝗚. Niezwykle bogata kolekcja sztuki współczesnej obejmuje obecnie około 65 000 dzieł sztuki (obrazy, rysunki, grafiki, fotografie, rzeźby, wideo i instalacje). Wybrane dzieła prezentowane są na trzech wystawach.

𝗣𝗢𝗣 𝗔𝗥𝗧. – 𝗝𝗮𝘀𝗻𝗮 𝘀𝘁𝗿𝗼𝗻𝗮 ż𝘆𝗰𝗶𝗮. Około 1960 roku Pop Art coraz częściej wypiera malarstwo abstrakcyjne.

Z ideologicznego punktu widzenia Pop Art był reakcją na ożywienie gospodarcze po II wojnie światowej, komercjalizację wszystkich dziedzin życia oraz rosnącą kulturę konsumpcyjną i sektor rozrywkowy, a także kult celebrytów napędzany przez film, telewizję i czasopisma. Jeśli chodzi o historię sztuki, Pop Art jest reakcją na abstrakcję w malarstwie, rzekomym punktem końcowym jego historii rozwoju.

Wraz z Andym Warholem, Royem Lichtensteinem, Melem Ramosem i Alexem Katzem, figuratywność w sztuce pojawia się ponownie nie jako „imitacja” (mimesis) natury, ale jako „przywłaszczenie” już istniejących obrazów. Niezależnie od tego, czy są to zdjęcia czy inne obrazy z gazet, komiksów, magazynów czy reklam: każda osoba, każdy przedmiot staje się towarem, fetyszem, celebrytą, przedmiotem konsumpcji.

                     

Austriacki pop-art wychodzi z podobnych założeń, ale obiera własną, niezależną drogę pełną humoru i zabawnej (auto)ironii.  Jaskrawa i krzykliwa kolorystyka obrazowego kosmosu pop-artu odwraca uwagę widza od głębokiego kryzysu politycznego społecznego lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, w którym miały miejsce zabójstwa polityczne – od Johna F. Kennedy’ego do Martina Luthera Kinga – zimna wojna i wojna w Wietnamie, kryzys naftowy, galopująca inflacja i kryzys gospodarczy.

Te mniej „jasne” strony i wydarzenia od lat 60-tych po koniec XX wieku ilustrują kolejne dwie ekspozycje: 𝗢𝗱 𝗛𝘂𝗻𝗱𝗲𝗿𝘁𝘄𝗮𝘀𝘀𝗲𝗿𝗮 𝗱𝗼 𝗔𝗻𝘀𝗲𝗹𝗺𝗮 𝗞𝗶𝗲𝗳𝗲𝗿𝗮. 𝗢𝗱 𝘀𝘆𝗺𝗯𝗼𝗹𝘂 𝘄𝗼𝗹𝗻𝗼ś𝗰𝗶 𝗱𝗼 𝗰𝗶𝗲𝗻𝗶 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘀𝘇ł𝗼ś𝗰𝗶 𝗼𝗿𝗮𝘇 𝗖𝗶𝗲𝗿𝗽𝗶ą𝗰𝘆 ś𝘄𝗶𝗮𝘁, gdzie przede wszystkim zobaczyć możemy dzieła rzeźbiarskie i wielkoformatowe rysunki oraz grafiki.

KUP BILET

 

 

Zapisz się do naszego newsletter

Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!