Menu

PRERAFAELICI. NOWE SPOJRZENIA

Zapraszamy od 7 stycznia 2022 r na nowy cykl

„Prerafaelici. Nowe Spojrzenia.”

Piątki godz. 20.00    Prowadzący: Przemysław Głowacki

Styczniowe wykłady z cyklu „Fokus na sztukę” poświęcone będą fenomenowi artystycznemu XIX wieku, jakim było Bractwo Prerafaelitów i związani z nim artyści (i artystki). Spróbujemy na ich działalność spojrzeć w nowy, odświeżający sposób. Wstępny wykład będzie nie tylko przypomnieniem historii tego ugrupowania, ale też położy nacisk na ich najsłynniejsze dzieła, z których wiele zyskało status ikon sztuki brytyjskiej. Przyjrzymy się okolicznościom, w jakich powstawały, jak były przyjęte przez publiczność oraz ich symbolice i możliwym interpretacjom. Drugi wykład sięgnie do źródeł sztuki prerafaelitów, zastanowimy się, jakie były ich inspiracje, które dzieła dawnych mistrzów były dla nich punktem odniesienia. Tradycja, z której korzystali była bardzo szeroka, tak w sensie wizualnym, jak i literackim i historycznym. Trzeciemu spotkaniu przyświeca parafraza tytułu słynnego eseju Lindy Nochlin, kluczowego dla rozwoju historii sztuki feministycznej. Choć prerafaelici stworzyli bractwo, męskie stowarzyszenie, to jednak w ich kręgu kobiety były nie tylko modelkami (o czym powszechnie wiadomo), ale też wiele z nich było artystami (co jest tematem dopiero od niedawna zgłębianym przez specjalistów). Zakończymy spotkaniem z artystą, który nie zakładał Bractwa Prerafaelitów, ale znalazł się pod ich wpływem później. Edward Burne-Jones przyczynił się nie tylko do rozwoju idei z tego kręgu, ale też do rozpowszechnienia ich poza Wyspami Brytyjskimi.

Sposób ujęcia tematów będzie z jednej strony przystosowany dla słuchaczy, którzy dopiero chcą poznać specyfikę tego ruchu artystycznego z połowy XIX wieku. Z drugiej strony miłośnicy twórczości prerafaelitów będą mogli spotkać się z dziełami mniej znanymi, a przede wszystkim z aktualnymi ujęciami tego tematu i nowymi spojrzeniami na niektóre zagadnienia. W trakcie cyklu odwołamy się do kluczowych opracowań z ostatniego czasu dotyczących prerafaelitów – wielkich wystaw monograficznych z 1984 r. oraz ostatniej z 2012 r., gdzie zostali oni znacząco określeni w jej tytule jako „wiktoriańska awangarda” .W 2018 roku w San Francisco odbyła się wystawa „Prerafaelici i dawni mistrzowie”, a w Oksfordzie w 2010 roku „Prerafaelici i Italia”. Kluczowe znaczenie dla nowego spojrzenia na rolę kobiet w kręgu bractwa miała wystawa z 2019 roku zatytułowana „Siostry prerafaelitki”.Ostatnie wielkie monografie Edwarda Burne-Jonesa odbyły się w 1998 roku oraz niedawno w 2018 roku /

07.01 – Prerafaelici i ich arcydzieła
14.01 – Inspiracje prerafaelitów
21.01 – Dlaczego nie było wielkich artystek prerafaelitek?
28.01 – Edward Burne-Jones. W stronę symbolizmu

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wykupić bilet na stronie Fundacji Art Transfer w zakładce zgłoszenia (za pośrednictwem portalu GoOUT.net).  Możliwe jest też wykupienie promocyjnego karnetu na cały cykl. Spotkania odbywają się na platformie Zoom. 

John Everett Millais, Ofelia / Ophelia, 1865-66, akwarela i gwasz / watercolour and gouache, kolekcja prywatna / private collection

Prowadzący: Przemysław Głowacki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce oraz edukacją muzealną. Historię sztuki ukończył na Uniwersytecie Warszawskim pisząc pracę magisterską o architekturze współczesnej u prof. Marii Poprzęckiej. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1998 roku pracuje w Publicznym Ognisku Plastycznym im. Jana Skotnickiego w Grodzisku Mazowieckim. Obecnie prowadzi m.in. cykl wykładów w Zamku Królewskim w Warszawie, zajęcia z historii sztuki w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wcześniej prowadził wykłady na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 2000-2013 pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie od 2007 pełnił obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Współpracował z wieloma instytucjami kulturalnymi i edukacyjnymi m.in. z Laboratorium Edukacji Twórczej Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski”, ze Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, Mazowieckim Instytutem Kultury, Centrum Promocji Kultury Praga Południe, Domem Kultury „Świt” i wieloma innymi. W latach 2016-2019 był jurorem Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2015-2016 w dziele kulturalnym magazynu „Sukces” prowadził część poświęconą wystawom. W 2006 roku był jednym z założycieli Forum Edukatorów Muzealnych. Był też współinicjatorem polskiej edycji międzynarodowej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Muzeów (ICOM). W 2007 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów oraz wystaw. Prowadzi stronę poświęconą sztuce i wystawom www.artdone.pl.