Menu

PIĘKNO WIEKU |

PIĘKNO WIEKU

Oblicza starości w sztuce

wykład online 14 maja (wtorek)  godz. 20.00

opowiada MAGDALENA KĄKOLEWSKA

 

Absolwentka prawa i historii sztuki, założycielka Fundacji Art Transfer. Kuratorka, edukatorka, wykładowczyni, autorka artykułów, wykładów i warsztatów. Promuje dialog międzypokoleniowy tworząc programy edukacyjne dla osób dorosłych z licznym udziałem seniorów. Autorka serii wykładów o kobietach artystkach prowadzonych w ramach programu „Niedzielne wykłady Magdy” od 2018r i serii cotygodniowych wykładów w programie „Sztuki transferowanie” od 2013 roku. W latach 2014-2022 prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Organizatorka siedmiu edycji ogólnopolskiego konkursu dla studentów uczelni artystycznych i 51 wystaw sztuki młodych twórców. Autorka koncepcji pierwszej konferencji poświęconej zagadnieniu związków sztuki i biznesu, którą rozwija na portalu uncommonground.pl, prowadzonym przez założoną przez nią w 2012 r Fundację Art Transfer.

 

 

„Kluczem do wiecznej młodości jest umiejętność dostrzegania piękna! Każdy, kto ma tę zdolność, nigdy się nie starzeje.”

Franz Kafka

W naturalny sposób dostrzegamy piękno młodości, ale warto także dostrzegać piękno wieku. Piękno osób starszych opiera się na głębokich wartościach estetycznych. Zwiększanie wrażliwości na te wartości jest ambitnym celem kulturowym. Nasza kulturowe niewidzenie starości rozciąga się na jej przedstawienia w malarstwie. Rutynowo nawet nie zauważamy interpretacji późnego życia w obrazach, mniej je doceniamy.  Jakże jednak często malarze przedstawiali starość. Trudno byłoby znaleźć większego artystę, który nie poświęciłby temu choćby najmniejszej uwagi. Niektórzy, w tym Rembrandt i Rubens, pozostawili po sobie liczne portrety starzenia. Wielu innych artystów, którzy nie poświęcili starzeniu się większej części swojej twórczości, mimo to oparło na nim niektóre ze swoich najbardziej zapadających w pamięć obrazów. Vela’zquez, Goya i Leonardo to przykłady. Co malarze zaobserwowali na temat starzenia się i co próbowali powiedzieć na temat jego znaczenia? Jakie znaczenie artysta przypisuje fizycznym zmianom starzenia? Czy odgrywają główną rolę? A może artysta wierzy, że ważne są także zmiany na poziomie poznawczym, emocjonalnym, społecznym i duchowym? Czy artysta przedstawia starzenie się jako proces degradacji i pogorszenia, czy też jako wzrost i poprawę? Czy osoby starsze są postrzegane jako osoby ważne dla innych, osoby wnoszące pozytywny lub negatywny wpływ na społeczeństwo?

 

   

Artyści prezentowani w tym wykładzie uwidaczniają ten ostatni etap życia tworząc alternatywny punkt widzenia poza panującymi stereotypami. Ilustrują, że ta faza życia idzie w parze z siłą, doświadczeniem, mądrością, refleksją, godnością, radością życia i triumfem ponad konwencjami społecznymi.

            

KUP BILET

Zapisz się do naszego newsletter

Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!