Menu

PICASSO I WIELCY MISTRZOWIE.

DEKONSTRUKCJA-REKONSTRUKCJA. PICASSO I WIELCY MISTRZOWIE.

8-29 listopada 2023 r.

środy, godzina 20.00

4 wykłady online na platformie Zoom

czas trwania ok. 75-90 min.

wykłady prowadzi: KATARZYNA WESOŁOWSKA- EISL

W 2023 roku mija pół wieku od śmierci Picassa jednego z największych geniuszy sztuki XX wieku. Wydarzenia poświęcone jemu i jego dziełom odbywają się na całym świecie, by pokazać pełnię tej niesamowicie złożonej twórczości. Człowiek, mit, mizogin: wiele aspektów życia i twórczości Pabla Picassa znajduje się w centrum uwagi w tym roku, gdy instytucje w Europie i USA obchodzą 50. rocznicę śmierci hiszpańskiego artysty. Sława i niezwykły dorobek Picassa sprawiają, że choć gdzieś na świecie zawsze odbywa się wystawa Picassa (nie wspominając o kilku muzeach poświęconych temu artyście), w 2023 roku jest ich prawdziwy boom.

𝗠𝘆 ś𝘄𝗶ę𝘁𝘂𝗷𝗲𝗺𝘆 𝗿𝗼𝗸 𝗣𝗶𝗰𝗮𝘀𝘀𝗮 𝗰𝘆𝗸𝗹𝗲𝗺 𝘄𝘆𝗸ł𝗮𝗱ó𝘄 „𝗣𝗜𝗖𝗔𝗦𝗦𝗢. 𝗗𝗘𝗞𝗢𝗡𝗦𝗧𝗥𝗨𝗞𝗖𝗝𝗔-𝗥𝗘𝗞𝗢𝗡𝗦𝗧𝗥𝗨𝗞𝗖𝗝𝗔”, 𝗸𝘁ó𝗿𝗲 𝗞𝗮𝘁𝗮𝗿𝘇𝘆𝗻𝗮 𝗪𝗲𝘀𝗼ł𝗼𝘄𝘀𝗸𝗮-𝗘𝗶𝘀𝗹 𝗯ę𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗽𝗿𝗼𝘄𝗮𝗱𝘇𝗶ć 𝘄 ś𝗿𝗼𝗱𝘆 𝗼𝗱 𝟴 𝗹𝗶𝘀𝘁𝗼𝗽𝗮𝗱𝗮 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟮𝟬.𝟬𝟬

Twórczość Picassa prowadzi nas przez różne nurty, style i tendencje tego stulecia, stale zmienia się i ewoluuje, pozostając jednak bardzo charakterystyczna, trudno pomylić prace Picassa z dziełami innych twórców.

Ale co inspirowało artystę, czy czerpał również z minionych epok, czy miał swoich mistrzów? Czy twórczość jednego z najbardziej innowacyjnych artystów XX wieku zakorzeniona jest w historii sztuki? Picasso burząc zastane w sztuce konwencje, kładąc podwaliny pod najbardziej rewolucyjna sztukę współczesną nigdy nie zerwał z przeszłością:

„𝑴𝒚, 𝒎𝒂𝒍𝒂𝒓𝒛𝒆, 𝒋𝒆𝒔𝒕𝒆ś𝒎𝒚 𝒑𝒓𝒂𝒘𝒅𝒛𝒊𝒘𝒚𝒎𝒊 𝒔𝒑𝒂𝒅𝒌𝒐𝒃𝒊𝒆𝒓𝒄𝒂𝒎𝒊. 𝑱𝒆𝒔𝒕𝒆ś𝒎𝒚 𝒔𝒑𝒂𝒅𝒌𝒐𝒃𝒊𝒆𝒓𝒄𝒂𝒎𝒊 𝑹𝒆𝒎𝒃𝒓𝒂𝒏𝒅𝒕𝒂, 𝑽é𝒍𝒂𝒔𝒒𝒖𝒆𝒛𝒂, 𝑪é𝒛𝒂𝒏𝒏𝒆’𝒂, 𝑴𝒂𝒕𝒊𝒔𝒔𝒆’𝒂. 𝑴𝒂𝒍𝒂𝒓𝒛 𝒛𝒂𝒘𝒔𝒛𝒆 𝒎𝒂 𝒐𝒋𝒄𝒂 𝒊 𝒎𝒂𝒕𝒌ę, 𝒏𝒊𝒆 𝒑𝒐𝒘𝒔𝒕𝒂𝒋𝒆 𝒛 𝒏𝒊𝒄𝒛𝒆𝒈𝒐…”.

W cyklu naszych spotkań zagłębimy się nie tylko w twórczość Picassa, ale również w minione wieki malarstwa, przypatrując się tym mistrzom i ich dziełom, które szczególnie wpłynęły na hiszpańskiego artystę. Spojrzymy na dzieła dawnych mistrzów oczami Picassa co pozwoli nam odkryć je od nowa, spojrzeć na sztukę dawnych mistrzów z innej, nowej perspektywy.

Podtytuł naszego cyklu:Dekonstrukcja-rekonstrukcja” można zobrazować innym cytatem z mistrza: „𝑴𝒂𝒍𝒖𝒋ę 𝒏𝒊𝒆𝒋𝒂𝒌𝒐 „𝒘𝒃𝒓𝒆𝒘” 𝒐𝒃𝒓𝒂𝒛𝒐𝒎, 𝒌𝒕ó𝒓𝒆 𝒎𝒂𝒋ą 𝒅𝒍𝒂 𝒎𝒏𝒊𝒆 𝒛𝒏𝒂𝒄𝒛𝒆𝒏𝒊𝒆 𝒊 𝒎𝒊𝒆𝒓𝒛ę 𝒔𝒊ę 𝒛 𝒕𝒚𝒎, 𝒄𝒛𝒆𝒈𝒐 𝒘 𝒏𝒊𝒄𝒉 𝒎𝒐𝒊𝒎 𝒛𝒅𝒂𝒏𝒊𝒆𝒎 𝒃𝒓𝒂𝒌𝒖𝒋𝒆”.

Prześledzimy jak artysta z jednej strony „karmi” się sztuką dawną a jednocześnie próbuje się uwolnić od zależności od swoich mistrzów dekonstruując ich dzieła i tworząc swoje własne ich interpretacje, rekonstruuje je w swoim własnym języku artystycznym, dodaje swój własny stylistyczny komentarz. Szczególnie widać to w licznych wariacjach na temat jednego obrazu, jak „Las Meninas” Velasqueza czy „Śniadaniu na trawie” Éduarda Maneta.

Ale relacja Picassa ze sztuką dawną dotyczy nie tylko poszczególnych obrazów. To przede wszystkim dialog malarza z malarzem, autentyczna, niemal emocjonalna identyfikacja z artystami, których podziwia i którzy tworzą jego artystyczny panteon.

𝗭𝗔𝗣𝗥𝗔𝗦𝗭𝗔𝗠𝗬 𝗗𝗢 𝗭𝗔𝗞𝗨𝗣𝗨 𝗞𝗔𝗥𝗡𝗘𝗧Ó𝗪 𝗡𝗔 𝟰 𝗪𝗬𝗞Ł𝗔𝗗𝗬

KUP KARNET

 

  • Dzieje się ….

  • Kategorie

  • Archiwa

  • Zapisz się do naszego newsletter

    Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!