POKAŻĘ WAM, CO POTRAFI KOBIETA
„POKAŻĘ WAM, CO POTRAFI KOBIETA” – [...]
Piątki godz. 20.00 Prowadzący: Przemysław Głowacki
Wzajemne wpływy i inspiracje wśród artystów są na porządku dziennym w świecie sztuki. Poszukiwanie ich może być szczególnie ciekawe, kiedy artyści żyją w podobnym czasie. Dodatkowo fascynującym może być śledzenie ich bezpośrednich związków, kontaktów i wzajemnych opinii. Artystą, który często pojawia się w takich konfiguracjach w XX wieku jest Pablo Picasso z racji wagi jego wczesnych dokonań, ale też długiej kariery. Alberto Giacometti i Francis Bacon byli niewątpliwie pod jego wpływem. Ich twórczość nabrała pełnego wymiaru po II wojnie światowej, kiedy równolegle zdobywali sobie wyjątkową pozycję w świecie sztuki i dołączyli do panteonu, w którym zasiadał już Picasso. Na wykładach zajmiemy się tym wyjątkowym artystycznym trójkątem.
03.12 – Pablo Picasso / Alberto Giacometti
10.12 – Pablo Picasso / Francis Bacon
17.12 – Alberto Giacometti / Francis Bacon
Pojedyncze bilety na spotkania lub karnet na cały można kupić w zakładce ZGŁOSZENIA, która znajduje w prawym, górnym rogu strony (www.arttransfer.pl/zgloszenia). Pojedynczy bilet kosztuje 27 zł., koszt karnetu na 3 wykłady wynosi 75 zł . Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Link do wykładu znajduje się na bilecie. W razie pytań prosimy o kontakt na office@art-transfer.stronazen.pl
Prowadzący: Przemysław Głowacki
Historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce oraz edukacją muzealną. Historię sztuki ukończył na Uniwersytecie Warszawskim pisząc pracę magisterską o architekturze współczesnej u prof. Marii Poprzęckiej. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1998 roku pracuje w Publicznym Ognisku Plastycznym im. Jana Skotnickiego w Grodzisku Mazowieckim. Obecnie prowadzi m.in. cykl wykładów w Zamku Królewskim w Warszawie, zajęcia z historii sztuki w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wcześniej prowadził wykłady na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 2000-2013 pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie od 2007 pełnił obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Współpracował z wieloma instytucjami kulturalnymi i edukacyjnymi m.in. z Laboratorium Edukacji Twórczej Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski”, ze Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, Mazowieckim Instytutem Kultury, Centrum Promocji Kultury Praga Południe, Domem Kultury „Świt” i wieloma innymi. W latach 2016-2019 był jurorem Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2015-2016 w dziele kulturalnym magazynu „Sukces” prowadził część poświęconą wystawom. W 2006 roku był jednym z założycieli Forum Edukatorów Muzealnych. Był też współinicjatorem polskiej edycji międzynarodowej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Muzeów (ICOM). W 2007 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów oraz wystaw. Prowadzi stronę poświęconą sztuce i wystawom www.artdone.pl.