RULE BRITANNIA!
RULE BRITANNIA! 4 wykłady online 4 [...]
Fundacja Art Transfer oraz artdone.pl zapraszają na cykl:
BLIŻEJ HOLANDII
w ramach wykładów online FOKUS NA SZTUKĘ
Holandia XVII wieku to fascynujący temat. Rzadko w historii kultury zdarza się, aby sztuka miała tak szeroki zasięg oraz tak intensywnie się rozwijała. Działają wtedy setki malarzy, których nazwisk zazwyczaj, z kilkoma wyjątkami, obecnie nie kojarzymy i nie odróżniamy. To również okres, w którym do głosu dochodzą tematy, które w innych krajach zepchnięte są na margines. Do tej pory zachwycają nas malowane wtedy sceny rodzajowe, krajobrazy oraz martwe natury. Maestria ich wykonania współgra z zaszyfrowanymi treściami symbolicznymi. Na terenie Niderlandów, podobnie jak gdzie indziej, prestiżem cieszą się też przedstawienia historyczne i alegorie. Ich znaczenie nie zawsze jest dla nas jasne na pierwszy rzut oka. Na majowych spotkaniach poznamy bliżej tematy malowanych wtedy obrazów. Ich szeroki przegląd pozwoli nowym okiem spojrzeć na bogactwo kultury tamtego okresu. Wśród omawianych dzieł znajdą się prace z aktualnych wystaw m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie z kolekcji malarstwa holenderskiego i flamandzkiego Ergo Hestii.
7 maja – Listy miłosne, żołnierze i szarlatani. Holenderskie sceny rodzajowe
14 maja – Mariny, weduty i kanały. Pejzaż holenderski w XVII w.
21 maja – Nautilusy, czaszki i bukiety. Symbolika martwych natur holenderskich
28 maja – Pory roku, zmysły i niezgoda. Alegorie w sztuce holenderskiej i flamandzkiej XVII w.
Bilety i karnet na spotkania można kupić w zakładce ZGŁOSZENIA, która znajduje w prawym, górnym rogu strony (www.arttransfer.pl/zgloszenia). Pojedynczy bilet kosztuje 27 zł., koszt pakietu zawierającego 4 wykłady wynosi 81 zł.
Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Link do wykładu znajduje się na bilecie. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/
W razie pytań prosimy o kontakt na office@art-transfer.stronazen.pl
DODATKOWY WYKŁAD SPECJALNY (BEZPŁATNY):
12 czerwca (sobota) – Czarownice, kusicielki i św. Antoni. Motywy fantastyczne w tradycji sztuki niderlandzkiej
foto: Piotr Litwic
Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce oraz edukacją muzealną. Historię sztuki ukończył na Uniwersytecie Warszawskim pisząc pracę magisterską o architekturze współczesnej u prof. Marii Poprzęckiej. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1998 roku pracuje w Publicznym Ognisku Plastycznym im. Jana Skotnickiego w Grodzisku Mazowieckim. Obecnie prowadzi m.in. cykl wykładów w Zamku Królewskim w Warszawie, zajęcia z historii sztuki w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wcześniej prowadził wykłady na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 2000-2013 pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie od 2007 pełnił obowiązki zastępcy kierownika Działu Edukacji. Współpracował z wieloma instytucjami kulturalnymi i edukacyjnymi m.in. z Laboratorium Edukacji Twórczej Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski”, ze Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, Mazowieckim Instytutem Kultury, Centrum Promocji Kultury Praga Południe, Domem Kultury „Świt” i wieloma innymi. W latach 2016-2019 był jurorem Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2015-2016 w dziele kulturalnym magazynu „Sukces” prowadził część poświęconą wystawom. W 2006 roku był jednym z założycieli Forum Edukatorów Muzealnych. Był też współinicjatorem polskiej edycji międzynarodowej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Muzeów (ICOM). W 2007 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów oraz wystaw. Prowadzi stronę poświęconą sztuce i wystawom www.artdone.pl.