POKAŻĘ WAM, CO POTRAFI KOBIETA
„POKAŻĘ WAM, CO POTRAFI KOBIETA” – [...]
23 kwietnia ( niedziela) godz. 20.00
opowiada KATARZYNA WESOŁOWSKA-EISL
O ile w wieku XVI i na pocz. XVII szlachta i arystokracja przedkładała spędzanie czasu w swoich rodowych posiadłościach nad miejskie życie na dworze, o tyle już w połowie XVII wieku za głównym miejsce zamieszkania większość rodów wybrała rezydencjonalne miasto Wiedeń. W tym czasie zaczęły wiec powstawać miejskie pałace oraz podmiejskie założenia ogrodowe, w większości usytuowane na nowo zakupionych gruntach. Ważne było, aby przez cały rok mieć reprezentacyjna siedzibę usytuowaną w pobliżu dworu cesarskiego. Umocnienie pozycji Wiednia jako głównej siedziby dworu Habsburskiego (1612) sprzyja centralizacji administracji i życia politycznego cesarstwa. Tak pożądane urzędy dworskie i przywileje są kupowane przez najbogatsze rody. Co prawda zamki i posiadłości wiejskie pozostają podstawą wpływów ekonomicznych szlachty, odwiedzane są już jednak jedynie okazjonalnie kilka razy w roku. Niestety większość rezydencji, szczególnie założeń ogrodowych powstałych do 1683 uległa zniszczeniu podczas drugiego oblężenia tureckiego. Dlatego mówiąc o baroku rezydencjonalnych w Wiedniu skupimy się na wieku XVIII. Niezwykła aktywność budowlana zarówno dworu cesarskiego jak i arystokratów zaowocowała wspaniałymi rezydencjami miejskimi jak i z rozmachem planowanymi założeniami urbanistycznymi poza murami Wiednia.
Tak więc odwiedzimy zarówno wielokrotnie w XVIII wieku rozbudowywany Hofburg i pałac letni Schönbrunn, który był ulubiona siedzibą Marii Teresy.
Spośród licznych barokowych pałaców na szczególną uwagę zasługują siedziby rodu Liechtenstein, zarówno pałac miejski jak i drugi będący częścią założenia ogrodowego. Oba obiekty będące nadal w rękach rodziny książęcej, przeszły gruntowną renowację i udostępnione dla zwiedzających prezentują nie tylko świetnie zachowane wnętrza, ale też wspaniałą kolekcję dzieł sztuki.
Liczba barokowych pałaców wiedeńskich jest długa, należą do nich chociażby pałac zimowy księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, pałac rodziny Kinsky, Esterházy, Schwarzenberg.
Te XVIII-wieczne budowle to nie tylko wspaniale przykłady architektury i sztuki swoich czasów, stanowią one też ważne świadectwo epoki, stylu życia, mentalności. Wkraczając do wnętrz tych pałaców przenosimy się w inne czasy, ożywa cesarski Wiedeń….
Złota karoca księcia JOSEPH WENZEL I. VON LIECHTENSTEIN
FRANÇOIS BOUCHER (1703-1770) NICOLAS PINEAU (1684-1754) 1738
Pałac Kinskych