Menu

NA TROPACH PIĘKNA

foto: Piotr Litwic

 

ZAPRASZAMY NA NOWE SPOTKANIA W RAMACH SZTUKI WE DWOJE

W grudniu cykl „Na tropach piękna”

Na naszych spotkaniach nadal wybieramy tematy, które mają nam dać wytchnienie od otaczającej rzeczywistość. W listopadzie był to humor w sztuce, w grudniu to piękno. W czasie naszych trzech spotkań nie mamy ambicji wyczerpania tego szerokiego zagadnienia, raczej napoczniemy temat ciesząc się wspólnie wybranymi dziełami. Bohaterem pierwszego spotkania będzie Leonardo da Vinci, który był nie tylko praktykiem, ale też teoretykiem sztuki. Jak przystało na artystę renesansu piękno było jednym z zasadniczych pojęć w jego rozważaniach. Szukając piękna przyjrzymy się też wizerunkom nieodgadnionych dam i różnorodności wzorów męskich bohaterów. Kobieta piękna, zmysłowa, tajemnicza, upragniona i niedostępna. Ale też praktyczna, czasami zimna i władcza. Dama czy nie dama? Towarzyszy jej rycerz, mężczyzna władzy, często dumny, człowiek, który wie, czego chce. Czasami jednak cierpiący z miłości, rozdarty wahaniami, melancholijny i refleksyjny czeka, rozmyśla i tęskni. Na ostatnim spotkaniu rozszerzymy granice piękna. To nowe podejście pojawiło się wyraźnie wraz z rozwojem sztuki w XX wieku. Zrobimy to na przykładzie fascynacji artystów maszyną i jej ideałem. Czy nasze kryteria piękna są aż tak szerokie? Czy bliżej nam do definicji dawnych mistrzów?

 

Cykl spotkań online „Na tropach piękna” – grudzień 2020 r.
wtorki, godzina 19.00, ok. 75 minut

01.12 – Leonardo da Vinci i idea piękna (Przemysław Głowacki)

Fot. Leonardo da Vinci, Dama z gronostajem, 1488-90.
Fot. Leonardo da Vinci, Studium głowy Ledy.

 

08.12 – Damy i bohaterowie (Magdalena Kąkolewska)

Fot. Hans Holbein, Król Henryk VIII, 1540-50.
Fot. Peter Paul Rubens, Portret Heleny Fourment w futrze, 1636-38. 

 

15.12 – Estetyka maszyny (Przemysław Głowacki)

Fot. Alexander Calder, Dwa księżyce, 1969. 
Fot. Jean Tinguely, La Mythologie blessée, 1989.

 

29.12 – Nowoczesne Boże Narodzenie

(Magdalena Kąkolewska&Przemysław Głowacki) Wykład bezpłatny!

Fot. Andrzej Pronaszko, Ucieczka Marii do Egiptu, 1921.  
Fot. Bolesław Cybis, Boże Narodzenie w Łowiczu, 1930.

Są takie motywy, które mimo upływu kolejnych wieków nadal pozostają obecne w naszej kulturze. Jednym z nich są święta Bożego Narodzenia, które nieodmiennie inspirują kolejne pokolenia twórców. Na przestrzeni lat zmieniały się dominujące style, pojawiały się i zanikały kolejne symbole, zmieniała się percepcja samego święta, wciąż jednak pozostaje ono ważnym tematem dla twórców.

 

ZAPRASZAMY!

 

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wykupić bilet w cenie 27 zł za jedno spotkanie. Cena zawiera VAT, płatność przelewem. 

Fundacja Art Transfer  ul. Kostrzewskiego 1, 00-768 Warszawa

VOLKSWAGEN BANK numer rachunku: 51 2130 0004 2001 0611 2361 0001

Rejestracja na wykład odbywa się na www.arttransfer.pl/zgloszenia a w odpowiedzi prześlemy link do spotkania online na 60 minut przed startem wydarzenia. Wykład odbywać się będzie na platformie Zoom. Prosimy o wcześniejsze zainstalowanie stosownego programu https://zoom.us/

 

PROWADZĄCY SPOTKANIA

Magdalena Kąkolewska – założycielka Fundacji Art Transfer i prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Absolwentka prawa i historii sztuki. W latach 2013-20 organizatorka 51 wystaw sztuki młodych twórców w ramach Fundacji APH. Poprzez swoje działania upowszechnia ideę edukacji przez sztukę oraz wspiera młode talenty, które debiutują w świecie sztuki. Kuratorka, edukatorka i wykładowczyni. Autorka serii wykładów o kobietach artystkach prowadzonych w ramach programu „Niedzielne wykłady Magdy” od 2018 r., serii cotygodniowych wykładów w programie „Sztuki transferowanie” od 2013 r., programu dla dzieci „Jak artyści widzą świat i co z tego dla nas wynika” od 2012 r. Miłośniczka podróży ze sztuką.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Od ponad 20 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Obecnie współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi. Od 2013 r. prowadzi cykl wykładów w Zamku Królewskim w Warszawie. Jest wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wiele lat pracował w Muzeum Narodowym w Warszawie, przygotowując tam liczne programy edukacyjne. Od 2016 roku jest jurorem Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów, jest współorganizatorem tematycznych wycieczek Wyprawy ze sztuką. Prowadzi stronę poświęconą sztuce i wystawom www.artdone.pl.

Zapisz się do naszego newsletter

Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!