Menu

ILUSTRATORZY Z PÓŁNOCY

Zapraszamy od 1 marca na nowy cykl

ILUSTRATORZY Z DALEKIEJ PÓŁNOCY

wtorki, godz. 20.00

Prowadząca: Emiliana Konopka

 

Skandynawia znana jest w Polsce przede wszystkim dzięki słowu: współczesna i klasyczna literatura, ale też inspirujące je baśnie, sagi i nordycka mitologia to treści, z którymi najczęściej kojarzymy europejską Północ. Ale w krajach nordyckich słowu musi towarzyszyć obraz – najwięksi artyści odwołują się więc często do ulubionych opowieści i ilustrują je, a nierzadko wyobraźnia ilustratora na zawsze wpływa na to, jak przedstawia się bohaterów narodowych eposów czy postaci z folkloru.

W cyklu ”Ilustratorzy z dalekiej Północy” przedstawię pięciu nordyckich artystów, dzięki którym wiemy jak wyglądają elfy, trolle, skandynawscy bogowie i nordyccy bohaterowie. Zapraszam w malarską podróż do Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii i Islandii, w trakcie której poznamy nie tylko wciąż mało znaną w Polsce sztukę skandynawską, ale też fascynującą kulturę krajów nordyckich.

  • Aby wziąć udział w spotkaniu należy wykupić bilet na stronie Fundacji Art Transfer w zakładce zgłoszenia (za pośrednictwem portalu GoOUT.net).  Możliwe jest też wykupienie promocyjnego karnetu na cały cykl. Spotkania odbywają się na platformie Zoom. 
  • 1.03 Akseli Gallen-Kallela – ilustrator fińskiej epopei
  • 8.03 Co się kryje w norweskich lasach? Ilustracje Theodora Kittelsena
  • 15.03 Więcej niż Bullerbyn. John Bauer i szwedzkie opowieści na dobranoc
  • 22.03 Nie tylko Andersen. Świat ilustracji Kaya Nielsena
  • 29.03 Islandzkie elfy i trolle według Ásgrímura Jónssona

PROGRAM:

1.03 Akseli Gallen-Kallela – ilustrator fińskiego eposu WYKŁAD BEZPŁATNY

„Kalewala” to zbiór fińskich opowieści ludowych i legend, który ilustrowało wielu fińskich artystów. Choć sama treść eposu jest Finom bardzo dobrze znana, większość zna je właśnie dzięki ilustracjom. Autorem najpopularniejszych z nich był Akseli Gallen-Kallela – artysta, który nie tylko zwizualizował najważniejszy tekst narodowy Finlandii, ale pokazał też Finom uroki ich ojczystego kraju, tworząc dzieła sztuki ilustrujące piękno fińskiej przyrody i osobisty stosunek malarza do niej.

           

8.03 Co się kryje w norweskich lasach? Ilustracje Theodora Kittelsena

Trolle to narodowy symbol Norwegii, ale te pochodzące z folkloru nie są tak przyjazne jak w sklepach z pamiątkami. Theodor Kittelsen stworzył wiele wizerunków trolli zamieszkujących norweskie lasy, góry, morza. Te przerażające kreatury to jednak nie jedyne postaci z norweskich wierzeń ludowych. Ich całą gamę znaleźć można w twórczości tego ilustratora i malarza.

            

15.03 Więcej niż Bullerbyn. John Bauer i szwedzkie opowieści na dobranoc

Szwecja kojarzy się z idealnym dzieciństwem, przynajmniej jeśli wychowaliśmy się na książkach Astrid Lindgren. Zanim jednak ukazały się „Dzieci z Bullerbyn” i „Pippi Pończoszanka”, świat nieograniczonej wyobraźni należał do ilustratora Johna Bauera. Ten szwedzki artysta nie tylko potrafił okiełzać trolle, ale udało mu się na papierze zatrzymać uroki baśniowego dzieciństwa pełnego księżniczek i królewiczów, niezwykłych zwierząt oraz bogów nordyckich.

         

 22.03 Nie tylko Andersen. Świat ilustracji Kaya Nielsena

„Baśnie” Andersena, „Alicja w Krainie Czarów”, „Jaś i Małgosia”… Tworzący w „złotym wielu ilustracji” Duńczyk Kay Nielsen dał się zapamiętać jako autor wysublimowanych, art-decowskich ilustracji do najważniejszych współczesnych mu dzieł literackich. Jego talent docenił nawet Walt Disney, który dał mu angaż nas swoimi najpopularniejszymi produkcjami.

           

29.03 Islandzkie elfy i trolle według Ásgrímura Jónssona

Podobno Islandczycy wierzą w elfy. A przynajmniej są one ważną częścią islandzkiej kultury i dziedzictwa narodowego, co widać również w rodzimej literaturze i sztuce. Ásgrímur Jónsson to jeden z najpłodniejszych artystów, który bardzo chętnie sięgał po wątki zaczerpnięte z folkloru i ludowych opowieści. Jako jeden z niewielu tak często umieszczał na swoich obrazach huldufólk – ukrytych ludzi – dając interesującą propozycję tego, jak mogliby wyglądać.

              

   Prowadząca:

 

Emiliana Konopka – absolwentka historii sztuki oraz skandynawistyki, doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim, bada sztukę nordycką przełomu XIX i XX wieku. Wieloletnia miłośniczka islandzkiej kultury i sztuki, poświęca jej zgłębianiu teksty naukowe oraz popularnonaukowe. Autorka projektu Utulę Thule, w ramach którego promuje sztukę i kulturę krajów nordyckich. Stypendystka MKiDN „Kultura w sieci”, dzięki któremu prowadzi kanał UTULĘ THULE MÓWI O SZTUCE PÓŁNOCY. Obecnie realizuje grant od Rady Nordyckiej na projekt ELFY I TROLLE. PODCAST O PÓŁNOCY.

Subiektywna strona (o) Islandii i Północy: https://utulethule.pl/
Pasja do Północy w kwadratach: https://www.instagram.com/utule_thule/
Ciekawostki związane z Islandią: https://www.facebook.com/utuleTHULE
Codzienna dawka sztuki Północy: https://www.facebook.com/groups/2727606684004424
Wideo-wykłady o sztuce Północy: https://www.youtube.com/c/UtulęThulemówiosztucepółnocy
Podcast o Północy: https://anchor.fm/elfy-i-trolle

Zapisz się do naszego newsletter

Wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynkę!